Úvod
Témata
Všechna
Kontakt

Oblíbené

Kalendář Druhé Brno 2019
Vodojemy Žluťák
Wolfova vila
Podzemí
Vlečky
Databáze úzkokolejek

Nejčtenější

Druhé Brno
Druhá Praha
Wolfova vila Stárkov
Vodojemy při ulici Tvrdého
Brněnské podzemí
Opuštěné domy a vily

Nejnovější

Kaple sv. Františka Xaverského v Muzlově
Rodinný dům Poděbradova 23
Podzemí Přeskače
Sklepy pivovaru Moravia
Minérské chodby pod Smetanovými sady
Hotel Vaníček Praha
Chľaba (žzast)
Obchodní dům Letná v Bystrci
5. cvičení
4. cvičení

Náhodné

Broumov (ORP Tachov)
Dudín
Pstruží
 
Jméno:
Heslo:

 
 
 

Текстиль (žzast)

Železniční zastávka Текстиль (Textil) se nacházela poblíž ulice Sádi Širázího v hlavním městě Tádžikistánu Dušanbe. Nejpozději v roce 2017 byla zastávka bez náhrady zrušena.

Historie

Budování železničních tratí v Tádžikistánu začalo poměrně pozdě - teprve v sovětském období. Koncem 20. let 20. století dospěla na území Tádžikistánu Transkavkazská železnice, na území dnešního Dušanbe byly koleje dovedeny v roce 1936. Pravděpodobně již v tomto období (nicméně údaj se nepodařilo ověřit) byla v blízkosti nově postavené textilní továrny na břehu řeky Dušanbinky vybudována železniční zastávka Текстиль sloužící pro dopravu zaměstnanců z a do továrny.

Zastávka byla v provozu po dobu trvání Sovětského svazu, po osamostatnění Tádžikistánu byla v souvilosti s celkovým hospodářským úpadkem, krachem továrny a poklesem počtu osobních vlaků na trati až na 1 denně zastávka uzavřena. V roce 2017 pak bylo v souvilosti s rekonstrukcí nadjezdu nad ulicí Sádi Širázího sneseno nástupiště a dnes zastávku připomíná pouze závorářské stanoviště u přejezdu s ulicí Abduláha Kachorova.

Popis

Zastávka se nacházela na trati Термез – Вахдат v km 4680 poblíž ulice Abduláha Kachorova přibližně 1 km od řeky Dušanbinky mezi areálem letního kina a textilní továrnou (oboje zrušeno). Při rekonstrukci trati v letech 2015–2017 (jejíž součástí bylo protažení dráhy z Вахдату do Явану přes náročný horský úsek financovaný Čínou v rámci Nové Hedvábné stezky) byla zastávka zrušena a nástupiště bylo odstraněno. V roce 2017 se na místě nacházel prašný plácek bez využití, kterým procházela jediná kolej hlůavní železniční trati.

Součástí rekonstrukce nadjezdu přes ulici Sádi Širázího s ozdobným housenkovitým klenutím bylo rovněž odstranění nástupišť zaniklé železniční zastávky Текстиль.
Součástí rekonstrukce nadjezdu přes ulici Sádi Širázího s ozdobným housenkovitým klenutím bylo rovněž odstranění nástupišť zaniklé železniční zastávky Текстиль.
Úsek Trankavkazské železnice mezi řekou Dušanbinkou a sneseným nástupištěm železniční zastávky Текстиль prochází typickou předměstskou zástavbou tádžického stylu.
Úsek Trankavkazské železnice mezi řekou Dušanbinkou a sneseným nástupištěm železniční zastávky Текстиль prochází typickou předměstskou zástavbou tádžického stylu.
 
Článek ze dne 13. 10. 2018 byl naposledy upraven dne 13. 10. 2018 a zobrazen celkem 391×, naposledy dne 22. 3. 2019 v 6:19.
 
 

Články související s tématem Текстиль (žzast)

Zpět | Nahoru

Letní kino v Dušanbe
Letní kino v Dušanbe
Letní kino a divadlo v Dušanbe (tádžicky Душанбе) je opuštěná kulturní stavba nad železniční zastávkou Текстиль v tádžickém hlavním městě. Historie P…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Sloupová, K., Vérteši, M., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2019-03-22]
Dostupné z: http://spravnym.smerem.cz/Tema/%D0%A2%D0%B5%D0%BA%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BB%D1%8C%20(%C5%BEzast)&typzarizeni=c.
 
Desktopová verze | Mobilní verze