Úvod
Témata
Všechna
Kontakt

Oblíbené

Vodojemy Žluťák
Wolfova vila
Podzemí
LDN Babice
Vlečky
Tunely pod Radlasem

Nejčtenější

Druhé Brno
Druhá Praha
Vodojemy při ulici Tvrdého
Wolfova vila Stárkov
Brněnské podzemí
Bondyho vila Nově Město nad Metují

Nejnovější

Tunel Botiče
Sklep u nádraží ve Lhotici
Odlehčovací komory kanalizace v Brně
Odlehčovací komora Uhelná
Verneřice (žst)
Lovečkovice (žst)
Vlečka Svitavská pobřežní dráha - teplárna
Tunely Svitavského náhonu za Špitálkou
Zadar (žst)
Totem na tábořišti u Siněvíru

Náhodné

Lipí
Drahoňův Újezd
Dušejov
 
Jméno:
Heslo:

 
 
 

Lovečkovice (žst)

Železniční stanice Lovečkovice.
Železniční stanice Lovečkovice.
Název stanice: Lovečkovice
Číslo stanice: 560995
Zkratka:
Kilometrická poloha: 10,9 (0,0 na odbočce do Verneřic)
Provozní obvod: Ústí nad Labem
Provozovatel: ČSD
Trať: Velké Březno – Úštěk – Lovečkovice – Verneřice
Předchozí zastávka: Touchořiny
Následující stanice: Levín
Levínské Petrovice

Železniční stanice Lovečkovice se nachází v obci Lovečkovice přibližně 15 km východně od Ústí nad Labem. Železniční stanice byla v provozu mezi roky 1890 a 1978, v roce 1979 bylo sneseno kolejiště stanice. V roce 2017 proběhlo znovupoložení kolejí v režii Zubrnické museální železnice.

Historie

Železniční stanice byla vybudována v roce 1890 společností Místní dráha Velké Březno - Verneřice - Úštěk (Localbahn Grosspriesen - Wernstadt - Auscha - L.G.W.A) jako uzlová stanice na trojramenné dráze mezi Velkým Březnem, Úštěkem a koncovou stanicí ve Verneřicích. I přes střídavě nepříznivé podmínky se provoz na trati dochoval až do období platnosti jízdního řádu 1977/1978, kdy byl provoz definitivně zastaven a koleje v úseku Lovečkovice – Verneřice vytrhány. V roce 1998 byl kolejově dochovaný úsek Velké Březno – Zubrnice – Lovečkovice (11 km) zapsán na seznam kulturních památek ČR, v různých částech tohoto úseku byl střídavě provozován muzejní provoz dráhy.

Popis

Stanice se nachází přibližně uprostřed obce Lovečkovice, severně od jejího centra. Všechny tři větve dráhy vedly v okolí stanice poměrně náročným a současně malebným kopcovitým terénem Českého středohoří, samotná stanice Lovečkovice se nachází vysoko nad okolní krajinou. Větve dráhy z Velkého Března a Úštěka stoupaly ke stanici v poměrně strmém sklonu, navazující dráha do Verneřic opět prudce stoupá k Levínským Petrovicím.

Staniční budova slouží od 80. let 20. století jako soukromý rodinný dům, nicméně po opakovaných snahách o zprovoznění dráhy se v roce 2017 podařilo spolku Zubrnická museální železnice postupně opětovně položit koleje z Velkého Března až do Lovečkovic, kde bude ve stejném roce zahájen muzejní provoz vlaků.

Celkový pohled na stanici a přednádražní prostor v Lovečkovicích.
Celkový pohled na stanici a přednádražní prostor v Lovečkovicích.
Staniční budova a skladiště už skoro 40 let slouží jako rodinný dům se zahráskou.
Staniční budova a skladiště už skoro 40 let slouží jako rodinný dům se zahráskou.
Kdo v roce 2015 nakoukne přes plot, spatří ceduli jako za starých časů. Možná se bude zase hodit, za pár let snad opět přijedou vlaky.
Kdo v roce 2015 nakoukne přes plot, spatří ceduli jako za starých časů. Možná se bude zase hodit, za pár let snad opět přijedou vlaky.

Zdroje

  1. Salavová, M.: Na trať do Lovečkovic by po čtyřiceti letech znovu mohly vyjet vlaky. Dostupné z http://usti.idnes.cz/loveckovice-zrusena-zeleznicni-trat-znovu-vlaky-f7q-/usti-zpravy.aspx?c=A170227_2308797_usti-zpravy_vac2.
  2. Federální ministerstvo dopravy: Seznam železničních stanic v československé socialistické republice (Seznam stanic). Nakladatelství dopravy a spojů, Praha, 1972.
 
Článek ze dne 31. 5. 2017 byl naposledy upraven dne 12. 6. 2017 a zobrazen celkem 126×, naposledy dne 24. 6. 2017 v 1:52.
 
   

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Sloupová, K., Vertéši, M., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2017-06-24]
Dostupné z: http://spravnym.smerem.cz/Tema/Love%C4%8Dkovice%20(%C5%BEst).
 
Desktopová verze | Mobilní verze