Platební systém Mir

Logo platebního systému Mir.
Logo platebního systému Mir.

Mir (rusky Мир, tj. svět nebo taky mír) je platební systém zprovozněný a řízený Centrální bankou Ruské federace (Банк России) v roce 2015 jako potenciálně globální platební systém. Systém Mir je široce používán zejména v Rusku, kde bylo do konce června 2017 vydáno více než deset milionů platebních karet Mir. Systém je postupně zaváděn rovněž do dalších zemí.

Historie

Příprava platebního systému (tehdy ještě bez obchodní značky Mir pod názvem NSPK (НСПК, tj. Национальная система платежных карт)) započala vydáním zákona č. 161-ФЗ o národním platebním systému dne 27. 6. 2011. Zprvu pomalé zavádění systému bylo výrazně urychleno v létě roku 2014 v reakci na politicky motivované omezení funkcí nadnárodních platebních platebních systémů Visa a MasterCard. Obě v USA sídlící společnosti v důsledku anexe ukrajinského poloostrova Krym Ruskou federací v létě 2014 zablokovaly své karty na poloostrově a navíc znemožnily používání platebních systémů osobám sankcionovaným ze strany USA. Zavedení vlastního platebního systému tak mělo předejít jeho zneužití pro politické účely, přestože jeho provozovatelem je ruská národní banka. Oficiálně provozovatel uvádí, že na rozdíl od obou hlavních světových systémů nelze platby v systému Mir zablokovat nebo zrušit zásahem externí politické nebo ekonomické moci.

Na jaře 2015 bylo v rámci celonárodní ruské soutěže vybráno obchodní označení systému NSPK „Mir“, tj. Svět (nebo také Mír). První platební karty systému Mir byly vydány v prosinci roku 2015 v rámci pilotního projektu, od počátku roku 2016 probíhá jejich vydávání převážnou většinou ruských bank (v srpnu 2017 šlo o 358 bank). Karty jsou přijímány prakticky ve všech bankomatech v Rusku a platby akceptuje rovněž většina významnějších obchodních řetězců. Uplatnění karet v zahraničí je doposud (2017) značně omezené.

Přestože jsou vydávání a provoz karet Mir ve srovnání s konkurenčními společnostmi z USA Visa a MasterCard výrazně nákladnější (různé zdroje uvádějí náklady vyšší o 35 % až 45 % oproti zavedeným systémům), je systém silně podporován ruskou vládou. Od ledna 2018 je např. stanovena povinnost provádět všechny platby zdravotního a sociálního pojištění, výplaty penzí a mezd prostřednictvím platebního systému Mir, což vyvolává nesouhlas u hlavních ruských bank.

České pobočky ruských bank kartu doposud (srpen 2017) nevydávají, nicméně v červnu 2017 započala jednání provozovatele se společností Global Payments Europe, jejímž proístřednictvím by měl být platební systém (zatím zřejmě pouze pro přijímání karet vydaných v Rusku) zaveden v Česku a Španělsku jako v prvních zemích EU.

Popis

Provozovatelem systému je akciová společnost Národní systém platebních karet (Национальная система платёжных карт, НСПК) stoprocentně vlastněná ruskou národní bankou (srpen 2017). Jejími cíli je především poskytování spolehlivých služeb pro převod finančních prostředků, podpora důvěry v bezhotovostní platební styk mezi ruskou veřejností, vytvoření platebního systému nepodléhajícího politickým a ekonomickým vlivům (především zvně Ruska), vydávání karet občanům Ruské federace a podpora platebního systému v zahraničí.

Systém umožňuje vydávání klasických platebních i debetních karet s čipem chráněným PIN kódem standardu EMV (původně Europay, Visa, MasterCard), a to jak ruské (dosavadní výrobci Микрона a Ангстрем) tak zahraniční výroby. Denně zpracuje systém přibližně 20 mil. transakcí (2017).

Od 1. srpna 2017 je součástí platebního systému technologie pro platby na internetu МирАкцепт (MirAccept), která umožňuje zadávat zabezpečené platby bez ověření pomocí SMS.

Zdroje

  1. Mir online: Национальная платежная карта «Мир». Dostupné z http://mironline.ru/.
  2. The Moscow Times: Top Russian Banks Lobby Against Forced Use of Kremlins Mir Payment Card. Dostupné z https://themoscowtimes.com/news/top-russian-banks-lobby-against-forced-use-of-kremlins-mir-payment-card-56862.
  3. "Mir" payment system. Dostupné z http://www.nspk.ru/en/cards-mir/.
  4. Stingl, T.: Česko se možná stane první zemí Evropské unie, kde začne fungovat ruská platební karta Mir. Dostupné z http://zpravy.e15.cz/byznys/finance-a-bankovnictvi/cesko-se-mozna-stane-prvni-zemi-evropske-unie-kde-zacne-fungovat-ruska-platebni-karta-mir-1333936.
  5. Mir online: Выпускают и обслуживают карту. Dostupné z http://mironline.ru/partners/#acquirer.
 
Článek ze dne 5. 8. 2016 byl naposledy upraven dne 5. 8. 2017 a zobrazen celkem 12491×, naposledy dne 10. 4. 2024 v 5:20.
 
 

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:


Autor: Petr KlečkaČas: 31. 8. 2017, 3:30
Budu velmi rád za možnost získat kartu Mir jako občan ČR.



Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Horáková, D., Kuchař, J., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2024-04-19]
Dostupné z: http://spravnym.smerem.cz/Tema/Platebn%c3%ad%20syst%c3%a9m%20Mir&typzarizeni=m.
 
Desktopová verze | Mobilní verze