Protiletecký kryt na Muně

Jeden ze dvou otevřených vstupů do krytu na Muně.
Jeden ze dvou otevřených vstupů do krytu na Muně.
Typický profil chodby včetně zalomení do pravého úhlu na konci.
Typický profil chodby včetně zalomení do pravého úhlu na konci.

Protiletecký kryt byl v areálu zajateckého tábora, muniční továrny a skladu vybudován zřejmě v posledních letech 2. světové války, kdy bylo možné očekávat, že se Muna stane terčem spojeneckých náletů. Vzhledem ke své velikosti mohl kryt pojmout pouze personál tábora a továrny, zajatí vojáci by byli v případě náletu pavděpodobně ponecháni svému osudu. Odhadovaná kapacita při plném obsazení lavic podle stěn se pohybuje okolo 200 osob.

Kryt má typický několikrát zalomený tvar v půdorysu připomínající přibližně schody a trojici východů s betonovým schodištěm, z nichž prostřední je zazděn cihlovou zdí. Chodby jsou betonové, obdélníkového průřezu se stropem mírně zaklenutým. Prakticky všechny chodby lemují notně zpuchřelé lavice, některé ovšem i 70 let po válce použitelné. Kryt je umístěn v severní části areálu v lese mimo budovy, pravděpodobně z bezpečnostních důvodů a v roce 2014 byl stále volně přístupný.

 
Článek ze dne 24. 6. 2014 byl naposledy upraven dne 24. 6. 2014 a zobrazen celkem 2823×, naposledy dne 22. 10. 2019 v 10:33.
 
 

Články související s tématem Protiletecký kryt na Muně

Zpět | Nahoru

Muna Mikulovice
Muna Mikulovice
Historie Muniční továrna, skladiště a později rovněž zajatecký tábor Muna byl vybudován po roce 1938 v důsledku obsazení československého pohraničí Třetí říší…
Podzemí
Podzemí
Podzemí přirozené i lidmi vyhloubené. Jeskyně, štoly, sklepy, chodby, bunkry, tunely a nádrže. Nejvíce článků je zatím na stránce Brněnské podzemí, al…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Sloupová, K., Vérteši, M., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2019-10-23]
Dostupné z: http://spravnym.smerem.cz/Tema/Protileteck%C3%BD%20kryt%20na%20Mun%C4%9B.
 
Desktopová verze | Mobilní verze