Úvod
Témata
Všechna
Kontakt

Oblíbené

Kalendář Druhé Brno 2019
Vodojemy Žluťák
Wolfova vila
Podzemí
Vlečky
Databáze úzkokolejek

Nejčtenější

Druhé Brno
Druhá Praha
Wolfova vila Stárkov
Vodojemy při ulici Tvrdého
Brněnské podzemí
Opuštěné domy a vily

Nejnovější

Kaple sv. Františka Xaverského v Muzlově
Rodinný dům Poděbradova 23
Podzemí Přeskače
Sklepy pivovaru Moravia
Minérské chodby pod Smetanovými sady
Hotel Vaníček Praha
Chľaba (žzast)
Obchodní dům Letná v Bystrci
5. cvičení
4. cvičení

Náhodné

Adamov (žst)
Česká Ves (žzast)
Rudíkov
 
Jméno:
Heslo:

 
 
 

Stránská skála

Názvem, Stránská skála bývá označován kopec s vápencovou skalní stěnou ve východní části Brna, nedaleko stejnojmenné konečné tramvajové linky 10 a strojírny Zetor. Výrazná skalní stěna vystupuje příkře z údolí, kterým kdysi protékal malý potok, dnes ukrytý v podzemí města.

Jako jedno z nejbližších a nejlépe dostupných ložisek kvalitního vápence byla Stránská skála od založení Brna využívána pro těžbu kamene a její úbočí zvrásnily desítky malých i větších lomů na kámen.

Intenzivnější pozornosti se Stránská skála začala těšit v souvislosti s výstavbou zbrojovky Flugmotorenwerke Ostmark, dnes Zetor v průběhu 2. světové války. Rozšířením přirozených krasových jeskyní vznikl nejprve protiletecký kryt (dnes nejvyšší ze 3 úrovní chodeb), později začala vznikat v prostředním poschodí na úrovni úpatí kopce podzemní továrna, která však nebyla nikdy dokončena. Z jejích prostor je přístupné ještě třetí, nejnižší patro krasových jeskyní s labyrintem plazivek.

Mimo uvedená tři poschodí podzemních prostor se jižním směrem nachází také tzv. 4. jeskyně - strmý krasový komín částečně zatopený podzemním jezerem a zcela na jihu pak pod Stránskou skálou prochází neobvyklá štola FId provádějící pod masivem dešťovou vodu z Líšně do Slatiny. Mimo tyto rozsáhlejší systémy je ve Stránské skále vyraženo několik menších štol a sklepů, které z ní dělají bezpochyby na piodzemí nejbohatší území v Brně.

 
Článek ze dne 1. 2. 2016 byl naposledy upraven dne 1. 2. 2016 a zobrazen celkem 3474×, naposledy dne 25. 3. 2019 v 12:30.
 
 

Články související s tématem Stránská skála

Zpět | Nahoru

Brno
Brno
Druhé největší české město je nejen mým rodištěm a bydlištěm, ale také zajímavým centrem průmyslu a školství s bohatou historií, která se promítá do ducha mě…
Druhé Brno
Druhé Brno
Loader.load() Motto „Pod Brnem, které znám, je ještě jiné, větší, trochu špinavé, trochu popraskané, trochu zaprášenější“ Zpíval by určitě Kittc…
Podzemní továrna ve Stránské skále
Podzemní továrna ve Stránské skále
Podzemní továrna v masivu Stránské skály byla vybudována ve 2. polovině 2. světové války jako alternativní výrobní prostory zbrojovky Flugmotoren Werke Glöck…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Sloupová, K., Vérteši, M., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2019-03-25]
Dostupné z: http://spravnym.smerem.cz/Tema/Str%C3%A1nsk%C3%A1%20sk%C3%A1la.
 
Desktopová verze | Mobilní verze