Úvod
Témata
Všechna
Kontakt

Oblíbené

Kalendář Druhé Brno 2019
Vodojemy Žluťák
Wolfova vila
Podzemí
Vlečky
Databáze úzkokolejek

Nejčtenější

Druhé Brno
Druhá Praha
Wolfova vila Stárkov
Vodojemy při ulici Tvrdého
Brněnské podzemí
Opuštěné domy a vily

Nejnovější

Raketová základna Rapotice
Bytový dům Dornych 55
Bytový dům Mendlovo náměstí 8
Papírna Lukavice
Kryt za budovou Adastu č. 13
Šuchtač
Wengrafova mykárna a skárna
Úzkokolejka za Rokycanovou ulicí
Železniční trať Chomutov–Vejprty
Motorárna Zetor

Náhodné

Jabkenice
Bílé Poličany
Srch
 
Jméno:
Heslo:

 
 
 

Vitka

Vitka Brněnec. title=Textilka Vitka v Brněnci na břehu řeky mezi stanicí Březová nad Svitavou a zastávkou Moravská Chrastová patří mezi industriální skvosty údolí Svitavy a současně místa, která již roky poutají moji pozornost. Nejen proto, že jde o někdejší etnicky zajímavou oblast „vnitřních Sudet“, nejen pro zvláštní tísnivou sevřenost údolí na jehož dně se rozlezla továrna se svými potrubími, halami a komíny, nejen pro podivné náhony a potoky, koleje a mosty ale také proto, že jde o místo s velmi zvláštní a pohnutou historií. A podle nejnovějších objevů také s velice pohnutou současností.

Vitka Brněnec. title=Právě v této továrně se odehrávalo závěrečné dějství podle pravdy sepsaného příběhu, který byl později natočen jako slavný film Schindlerův seznam o několika stovkách Židů, které na sklonku 2. světové války zachránil před pravděpodobnou smrtí v koncentračním táboře nacista Oskar Schindler.

Vitka Brněnec. title=Po válce patřila Vitka do stejného koncernu s bněnskou Vlněnou, jejíž areál rovněž dlouhodobě poutá moji pozornost, hlavně kvůli zvláštnímu architektonicko-urbanistickému řešení továrny uvnitř městské zástavby. Stejně jako Vitku v Brněnci, také Vlněnu v Brně obtáčí voda ze svitavského Náhonu a tak b se dalo s nadsázkou říci, že si mohli mezi závody dělníci posílat přízi 60 kilometrů po proudu řeky.

Vitka Brněnec. title=Po nepodařené transformaci v 90. letech 20. a 0. letech 21. století Vitka zkrachovala a prázdný areál nakonec odkoupil značně obskurní majitel (podrobnosti se připravují). Velice citelnou památkou na jeho působení bylo nkoordinované a šílené poboření podstatné části areálu, po kterém zůstaly stovky tun suti a trosek napůl stojících, napůl mrtvých, jako vystřižených z fotografií Londýna po bombardování raketami V2. Starobylé trámy, které nesly stropy a podlahy majitel prodal a následně zmizel. Na počátku roku 2014 tak mezi troskami budov řádí bandy zlodějů, kteří ničí a kradou vše, co jim přijde pod ruku. Takový konec si slavná továrna určitě nezasloužila.

Vitka Brněnec. title= Vitka Brněnec. title=
Vitka Brněnec. title=
Podrobný článek o apokalyptickém stavu Vitky je v přípravě.
 
Článek ze dne 1. 5. 2014 byl naposledy upraven dne 1. 5. 2014 a zobrazen celkem 6057×, naposledy dne 6. 12. 2019 v 10:04.
 
 

Články související s tématem Vitka

Zpět | Nahoru

Továrny v údolí Svitavy
Továrny v údolí Svitavy
Průmysl byl od počátků závislý na vodě (technologické a jako zdroji levné energie) a dopravě. Proto nikoho nepřekvapí, že v kopcovatém terénu na pomezí jižní M…
Industrie
Industrie
Často opomíjeným a přesto významným druhem architektury je architektura industriální. Zejména továrny z konce 19. století často předčí kostely a zámky nejen …
Vlečka Březová nad Svitavou - Vitka
Vlečka Březová nad Svitavou - Vitka
Faktografie Vystavěna:? Ukončení provozu:1. 5. 2004 Číslo vlečky:4101 Délka:0,2 km (0,3 km s rozvětvením) Vlečka do textilk…
Ráčkova přádelna Rozhraní
Ráčkova přádelna Rozhraní
Faktografie Založeno:1836 Zrušeno:2013 Výroba:obvazový materiál, vata, gáza Zaměstnanců:max. 140 Vlečka:ne Náhon:na řece…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:


Autor: JzAČas: 8. 5. 2018, 18:14
You can find the factory here: 49.6271069N, 16.5239633E.

Autor: UnknownČas: 1. 5. 2018, 14:6
Hi, i from adana in türkiye. i'm interested vitka (vitky) thats Oscar Schindler's Fabr. i want to asking vitka adress. Because i didn't found it.Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Sloupová, K., Vérteši, M., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2019-12-06]
Dostupné z: http://spravnym.smerem.cz/Tema/Vitka.
 
Desktopová verze | Mobilní verze