Muna Mikulovice

Historie

Muniční továrna, skladiště a později rovněž zajatecký tábor Muna byl vybudován po roce 1938 v důsledku obsazení československého pohraničí Třetí říší. Areál se nachází v lese mezi obcí Mikulovice a místní částí Salisov města Zlaté Hory. V průběhu let se velikost, účel i činnosti v areálu výrazně měnily - první fázi výstavby Heeres-Munitionsanstalt Niklasdorf zajistili místní (nuceně nasazení) obyvatelé, zaměstnanci muniční továrny se stali ponejprv britští váleční zajatci. Po útoku Německa na Sovětský svaz byli však vystříáni zajatci sovětskými, kteří zde za neskonale horších podmínek působili až do konce války.

Do areálu byla přivedena 5,1 km dlouhá železniční vlečka (celková délka s rozvětvením 7,0 km) z nedaleké stanice Ondřejovice na trati Mikulovice - Zlaté Hory. Po vjezdu do areálu vlečka procházela tříkolejným nádražím s dlouhou nákladovou rampou a zakončena byla kolejovou smyčkou o poloměru 200 m, na které se mohly celé vlaky otáčet bez rozpojení soupravy. Vlečka byla snesena v roce 2011. V průběhu války došlo v zajateckém táboře k několika epidemiím mj. skvrnitého tyfu. V roce 1945 byl areál po osvobození Rudou armádou používán pro shromažďování odsouvaných sudetských Němců před jejich transportem do Německa, kterých Munou prošlo až 52000.

Po 2. světové válce v areálu působilo nejprve výcvikové středisko Sboru národní bezpečnosti, posléze přešel na dlouhých 60 let do majetku armády. Jako první zde sídlila dělostřelecká vojenská posádka, jejímž úkolem bylo zajistit německý a sovětský dělostřelecký materiál, později také speciální škola pro přípravu řeckých partyzánů - agentů určených pro zpravodajskou a sabotážní činnost v řecké občanské válce. Od 60. let 20. století působil na Muně vojenský útvar č. 8189 a průběžně docházelo k dostavbě dalších budov (zejm. posádka nedaleko příjezdové cesty od Mikulovic). V 80. letech 20. století zde probíhala likvidace nosičů jaderných zbraní podle smlouvy SALT II. Nejvyššího počtu budov dosáhla Muna v polovině 0. let 20. století (134 + 11 = 145 budov).

Na Muně byly v průběhu let vyráběny a skladovány náboje do ručních zbraní, dělostřelecká a raketová munice včetně protiletadlové a veškerá podpora (materiál pro dílny sloužící údržbě, železniční přepravě apod.). Areál byl obehnán dvojitým plotem s vysokonapěťovým ohradníkem, který však nebyl nikdy spuštěn a jeho pozůstatky (zejména betonové sloupky, část rozbitých izolátorů a ostnatý drát lze na hranici areálu nalézt dodnes, přestože byly plotxy z větší části odklizeny).

Do roku 2005 byly veškeré armádní aktivity v areálu ukončeny a objekt přešel do majetku obce Mikulovice. Severní část (hustěji zastavěná a situovaná blíže k centru obce) je dnes částečně využita jako průmyslová zóna, jižní (odlehlejší část) využívá převážně z podnětu hnutí Brontosaurus založné Městečko neziskových organizací. Část budov byla odprodána dalším soukromým majitelům, některé byly zbourány a použity jako zdroj stavebního materiálu.

Využití areálu

V současnosti na Muně sídlí následující neziskové organizace:

 • Sdružení přátel Jaroslava Foglara, o. s. (budova č. 36)
 • Hnutí Brontosaurus Jeseníky (budovy č. 98, 99, 104)
 • Česká tábornická Unie (oblast Jeseníky) - oddíl T. O. Kamarádi Šumperk (budova č. 113)
 • Royal rangers Opava (budova č. 34)
 • Česká debatní společnost (budova č. 33)
 • Lakros klub Koměříž (budova č. 108)
 • Junák Havířov (budova č. 107)
 • Tým Aneté (budova č. 34)
 • Svět nemocných dětí (budova č. 32)
 • Sedm paprsků (budova č. 109)

Prameny

 1. Městečko na Muně. http://mesteckonamune.webnode.cz/.

 
Článek ze dne 1. 5. 2014 byl naposledy upraven dne 1. 5. 2014 a zobrazen celkem 14445×, naposledy dne 21. 5. 2024 v 22:57.
 
 

Články související s tématem Muna Mikulovice

Zpět | Nahoru

Vlečka Ondřejovice - Muna
Vlečka Ondřejovice - Muna
Faktografie Vystavěna:1939 Ukončení provozu:cca 2003 Číslo vlečky:? Délka:5,1 km (1,6 km, nákladiště a smyčka), 6,989 m s veškerým …
Protiletecký kryt na Muně
Protiletecký kryt na Muně
Protiletecký kryt byl v areálu zajateckého tábora, muniční továrny a skladu vybudován zřejmě v posledních letech 2. světové války, kdy bylo mož…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:


Autor: Petr HorsakČas: 4. 2. 2020, 21:15
Dobrý den,já sem majitel budovy 93 bývalá budova psovodů -je to asi 15 metrů od protileteckého krytu na muně -kdo má zájem se podívat nebo zavzpomínat na dobré časy na vojně tak se stavte nebo kdo potřebuje něco vědět ohledně muny stačí napsat na email Navar1@seznam.czStránka:
 
Citace: Kalina, J., Horáková, D., Kuchař, J., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2024-05-22]
Dostupné z: http://spravnym.smerem.cz/Tema/Muna%20Mikulovice.
 
Desktopová verze | Mobilní verze