Pomník Internacionály Vrchlického sad

Pohled na centrální pylon pomníku z jihu.
Pohled na centrální pylon pomníku z jihu.
Pomník dělnických manifestací s verši Internacionály ve Vrchlického sadech nedaleko náměstí 28. října v Brně.
Pomník dělnických manifestací s verši Internacionály ve Vrchlického sadech nedaleko náměstí 28. října v Brně.
Pohled na pomník ze severu, ve směru od Lužánek.
Pohled na pomník ze severu, ve směru od Lužánek.

Pískovcový pomník uprostřed trávníku na ulici Vrchlického sad v Brně (menší park na nezastavěné ploše pod níž je veden podzemní tok Ponávky spojující dva větší parky Lužánky a náměstí 28. října) připomíná prvním čtyřverším písně Internacionála místo dělnických průvodů a manifestací za volební právo a později proti fašizmu a ve prospěch zavedení socializmu v Československu.

Pomník vztyčený v roce 1978 je dílem trojice autorů: N. Slezákové, J. Hlavsy a především Miloše Slezáka, brněnského malíře, rytce a sochaře, narozeného v roce 1921, který se dlouhodobě zabýval využitím písma ve výtvarném umění. Mimo vlastní tvorbu byl Miloš Slezák rovněž zvolen (ovšem nepotvrzen tehdejším ministrem školství) v roce 1969 za děkana pedagogické fakulty současné Masarykovy univerzity. Přestože se v sochařství zabýval spíše motivy ženského těla, vtiskl pomníku jedinečný charakter ostrého reliéfního písma působícího monumentálním dojmem.

Severní deska s reliéfním písmem.
Severní deska s reliéfním písmem.
Jižní deska s reliéfním písmem.
Jižní deska s reliéfním písmem.

Pod centrálním pískovcovým pylonem se nachází dvojice kamenných desek opatřených následujícími reliéfními nápisy:

Sever: Jih:
V DOBĚ PRVÉ REPUBLIKY SE V TĚCHTO PROSTORÁCH PŘEDEVŠÍM NA SOUSEDNÍM NÁMĚSTÍ 28. ŘÍJNA SHROMAŽĎOVALO DĚLNICTVO Z BRNA A JEHO OKOLÍ KE SVÝM PRVOMÁJOVÝM PRŮVODŮM A MANIFESTACÍM ABY DEMONSTROVALO ZA PRÁVA DĚLNICKÉ TŘÍDY ZA OBRANU REPUBLIKY PROTI FAŠISMU A VÁLCE I ZA SOCIALISTICKOU BUDOUCNOST NAŠÍ VLASTI V ČERVNU 1893 SE KONALA V TĚCHTO MÍSTECH PŘEDEVŠÍM NA DNEŠNÍM NÁMĚSTÍ 28. ŘÍJNA MASOVÁ DEMONSTRACE ZA OBECNÉ HLASOVACÍ PRÁVO AČKOLIV BYLA ROZEHNÁNA DRAGOUNY A POLICIÍ USKUTEČNIL SE ZDE O NĚKOLIK DNŮ POZDĚJI OBROVSKÝ TÁBOR PRACUJÍCÍCH Z BRNA I Z OKOLÍ ABY BOJOVAL ZA VOLEBNÍ PRÁVO VŠEHO DĚLNICTVA

Pomník dělnických shromáždění a manifestací se na konci 20. století stal opakovaně terčem vandalských útoků, nicméně podařilo se jej zachovat v původní podobě do současnosti.

Zdroje

  1. Rambousek, J.: Vzpomínka na Miloše Slezáka in Universitas, revue Masarykovy univerzity. Ročník 2001 č. 2.
 
Článek ze dne 12. 5. 2015 byl naposledy upraven dne 12. 5. 2015 a zobrazen celkem 16004×, naposledy dne 2. 11. 2024 v 22:55.
 
 

Články související s tématem Pomník Internacionály Vrchlického sad

Zpět | Nahoru

Brněnské pomníky
Brněnské pomníky
Pomníky s vlastními články Pomník stavby Vlárské dráhy Pomník dělnických demonstrací na Tkalcovské Pomník dělnických demonstrací na náměstí 28. října (…
Památník dělnických demonstrací na Tkalcovské
Památník dělnických demonstrací na Tkalcovské
Pomník netradičního tvaru, připomínající na hrotu stojící kužel, ve skutečnosti však tvořený pouze částí jeho pláště z masivního betonu, připomíná od roku …
Druhé Brno
Druhé Brno
Motto „Pod Brnem, které znám, je ještě jiné, větší, trochu špinavé, trochu popraskané, trochu zaprášenější“ Zpíval by určitě Kittchen, kdyby jeho…
Pomník první oslavy svátku práce v Brně
Pomník první oslavy svátku práce v Brně
Pomník první brněnské oslavy svátku práce na 1. máje roku 1890 se nachází při Pisárecké ulici v parku nedaleko muzejního pavilonu Anthropos a pisárecké stř…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:




Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Horáková, D., Kuchař, J., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2024-11-03]
Dostupné z: https://spravnym.smerem.cz/Tema/Pomn%C3%ADk%20Internacion%C3%A1ly%20Vrchlick%C3%A9ho%20sad.
 
Desktopová verze | Mobilní verze