Stínadelské šestnáctero

Stínadelské šestnáctero

Soutěžní hra pro týmy 1–4 hráčů. 3. ročník hry probehně od 1. do 28. února 2022.

Cílem hry je nalézt podle fotek co nejvíce ze 16 skrýší na místech bydlišť členů bývalé Vontské rady ve městě.

Registrace týmů, podrobná pravidla a aktuální pořadí najdete na:

http://sestnactero.cz.

Stínadelské šestnáctero je městská pátrací hra na motivy knih Jaroslava Foglara, jejíž první ročník se uskutečnil na přelomu února a března 2018 v Brně, druhý ročník od března do května (prodloužení kvůli pandemii covidu) 2020 a třetí ročník je plánován v termínu 1. až 28. února 2022.

Hra je určena pro týmy od 1 do 4 hráčů a jejím cílem je podle fotografií zveřejňovaných na webu http://sestnactero.cz nalézt 16 skrýší s důkazními odznaky a lístky na místech kde bydleli poslední členové Vontské rady. V létech 2018 až 2021 byla hra pořádána střídavě s jinou úspěšnou hrou SPJF nazvanou Stínadla tudy.

Webová stránka Stínadelského šestnáctera se nese v temných tónech, které odpovídají tajemné povaze Stínadelských zákoutí.
Webová stránka Stínadelského šestnáctera se nese v temných tónech, které odpovídají tajemné povaze Stínadelských zákoutí.

Legenda

Když byl ježek v kleci podruhé ztracen, snažila se to Vontská rada pod vedením Velkého Vonta Lerka co nejdéle držet v tajnosti. Dříve než bude muset dojít k volbě nového Velkého Vonta, chtěli ježka získat zpět nebo za něj aspoň najít nějakou náhradu. Cosi, co by dokázalo spojit stínadelské, aby drželi dále při sobě, tak jako odnepaměti. Avšak zdálo se, že moc ježka je magická, hluboce zakořeněná v myslích i srdcích Vontů. Jakmile se rozkřiklo - nejprve jen tak mezi řečí - ale později už doopravdy - že ježek je pryč, dokonce že snad prý opustil město, znamenalo to rozkol mezi Vonty. Zanedlouho vypověděly Dolní uličky jako první poslušnost Vontské radě a kluci z celé té vlhké a bažinaté čtvrti dole u náhonu, odjakživa odbojní a uzavření, si zvolili vlastního Velkého Vonta - kluka z Jirchářů zvaného Barát.

Lerk se pokusil s kluky z dolních uliček svést bitvu a porazit Baráta, aby se Vontové znovu sjednotili. Nedokázal ale bez hlavolamu na svou stranu získat náčelníky všech ostatních ulic a tak nečekaně skončila velká zimní bitva nad Spáleným mlýnem porážkou Vontské rady. Kluci z Jirchářů zvítězili, ale neujali se vlády nad Stínadly a vontská organizace se skoro rozpadla. Každá ulice začala žít podle vlastních pravidel, surové bitvy bez pravidel mezi skupinami několika plácků nebo ulic se odehrávaly ve Stínadlech skoro každý den a stínadelští se už ani nedokázali ubrátnit vpádům kluků z Bekova a Druhé Strany. Sláva Vontů se zdála být ztracena na věky, vontská píseň vyhasla. Šestnáct členů poslední Vontské rady zakopalo kroniky, listiny, dušman a pečeť pod lázně na Červenokohoutím plácku a odstěhovali se do různých koutů Stínadel.

Tvorby barevně působivých ilustrací ke hře se chopila nadějná ilustrátorka ze SPJF Anička Zvědělíková alias Spyro.
Tvorby barevně působivých ilustrací ke hře se chopila nadějná ilustrátorka ze SPJF Anička Zvědělíková alias Spyro.

Jenže kdesi hluboko v myslích stínadelských kluků pořád doutnalo povědomí o ježku v kleci, o slavné historii Stínadel a Vontské organizaci. A tak, když se po několika rocích objevila zpráva, že ježek existuje a že ho přísně střeží rváči z osady Dorn na předměstí, daly se věci do pohybu. Jedině pokud získají ježka v kleci, mohou stínadelští zase dojít své ztracené slávy. Ulice se začaly spojovat, vznikaly bojovné party, které se cvičily za městem a připravovaly útok na dornské. Jenže hoši z Dornu byli vyhlášení rváči, rabiáti, kterým Prumperáci sahali sotva po kotníky. Všem bylo jasné, že žádná ze stínadelských ulic nemůže získat ježka sama - a přece jen kluci ze Stínadel na něj mají skutečně právo! Bylo potřeba připravit velikou armádu, která získá ježka zpátky i za cenu nebezpečného boje. Půjde o nebezpečný podnik, možná budou mít noví Vontové co dělat i s dospělými, snad dokonce s četnictvem - jenže pro získání ježka je třeba vykonat mnohé.

Jedině silná organizace, kterou podpoří členové poslední Vontské rady a která bude mít náčelníka, jenž spojí rozbouřené ulice, může dokázat takovou věc. Ten, kdo získá podporu poslední Vontské rady, komu stiskne ruku sám poslední Velký Vont Lerk, bude mít šanci spojit Stínadla a svést vítěznou bitvu. Jenže kde hledat šestnáct kluků, poslední členy Vontské rady, kteří mezitím dospěli a odstěhovali se na různá místa ve městě? Bude potřeba vypátrat, kam se poděli, získat od nich radu a posvěcení celé věci. Vykopat dušman a kroniky, stanout v čele desítek a možná stovek kluků, kteří se chopí osudu Vontů, osudu Stínadel a vybojují své nové velké vítězství!

Účastníci se v průběhu hry dostanou i na místa, kam by pravděpodobně jinak nikdy v životě nezamířili.
Účastníci se v průběhu hry dostanou i na místa, kam by pravděpodobně jinak nikdy v životě nezamířili.

Záhy začaly vznikat nejrůznější skupiny, některé neznámé a malé, jiné čítající desítky kluků, všechny se pachtící po bývalých členech vontské rady. Některé našli Vontové snadno, protože bydlí tam, kde před léty a dopátrat se jich netrvalo dlouho, jiné hledají po městě a ptají se ulici od ulice, čtvrť od čtvrti. Nad některými ale jako by se slehla zem, zmínky o nich jsou neurčité a na místech, kam se kluci vydávají, o nich nikdo neví. Nejzáhadnější ze všech je sám poslední Velký Vont Lerk. Trvalo několik týdnů, než se podařilo najít alespoň polovinu Vontské rady a strhlo se soutěžení o to, která parta získá jako první souhlas všech. Ve Stínadlech je zase neobvykle živo, jejich ulice bzučí jako úl, jednotlivé party obchodují s informacemi, rokují, prohledávají zákoutí a ulice a vydávají se nezřídka i za hranice svojí čtvrti. Zdá se, jako by samotná naděje na získání ježka začala zase spojovat znepřátelné skupiny v hledání nového silného vůdce, který pozdvihne Stínadla.

Kdo bude první? Kdo z nás najde všech šestnáct členů Vontské rady a získá právo postavit se do čela Stínadel? Celá čtvrť je v jednom kvasu a bojovná píseň beze slov zní každý večer z jejích ulic, od říčních náhonů až po Kocouří hrádek. Ten kdo najde všechny a získá zpět ježka v kleci, se nejspíš také stane Velkým Vontem. A pak, pak teprve budou zase Stínadla slavnou a obávanou čtvrtí jako kdysi!

 
Článek ze dne 18. 2. 2018 byl naposledy upraven dne 11. 1. 2022 a zobrazen celkem 8720×, naposledy dne 2. 10. 2022 v 9:19.
 
 

Články související s tématem Stínadelské šestnáctero

Zpět | Nahoru

Sdružení přátel Jaroslava Foglara
Sdružení přátel Jaroslava Foglara
Sdružení přátel Jaroslava Foglara (SPJF) je zapsaný spolek, který byl jako původní občanské sdružení založen 28. 12. 1990 v Brně trojicí pozdějšíh předsedů S…
Stínadla tudy
Stínadla tudy
Stínadla tudy, rovněž psáno jako Stínadla» nebo Stínadla>> jsou městská šifrovací hra pro týmy od 1 do 4 účastníků bez omezení věku. První dva ročníky hry St…
Sdružení přátel Jaroslava Foglara
Šalinění
Články a aktuality týkající se každoročního závodu v integrované dopravě zejména na jižní Moravě.…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Horáková D., Kuchař, J., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2022-10-02]
Dostupné z: https://spravnym.smerem.cz/Tema/St%C3%ADnadelsk%C3%A9%20%C5%A1estn%C3%A1ctero.
 
Desktopová verze | Mobilní verze