Ústí nad Orlicí (žst)

Název stanice: Ústí nad Orlicí
Číslo stanice: 538637
Zkratka: UNO
Kilometrická poloha: 256,573
Provozní obvod: Česká Třebová
Provozovatel: SŽDC
Tratě: Česká Třebová–Praha (010)
Ústí nad Orlicí–Letohrad (024)
Sousední zastávky: Ústí nad Orlicí město
Bezpráví
Dolní Libchavy

Popis

Železniční stanice Ústí nad Orlicí se nachází na západním konci města Ústí nad Orlicí v místní části Kerhartice při ulici nádražní. Těsné prostorové poměry na východním konci stanice nad soutokem řek Třebůvky a Orlice byly od počátku zdrojem obtíží při výstavbě, provozu i rekonstrukcích stanice. V roce 1874 byla vybudována dráha z Letohradu údolím Orlice, která se v tomto místě připojila na hlavní dráhu z České Třebové do Prahy, vybudovanou již v roce 1845. Na hlavní trati stávala stanice blíže městu (dnešní zastávka Ústí nad Orlicí město), jejíž význam však upadl s výstavbou nové, modernější a podstatně rozsáhlejší současné stanice na místě spojení obou drah. Jako na mnoha dalších místech byla vybudována dvě oddělená nádraží pro novou Rakouskou severozápadní dráhu (Österreichische Nordwestbahn) a původní Severní státní dráhu (k.k. Nördliche Staatsbahn) a honosná hrázděná staniční budova s peróny na obě strany uprostřed mezi nádražími.

Stanice sloužila s drobnými rozšířeními a úpravami v nezměněné podobě do roku 2013, kdy započala generální rekonstrukce stanice včetně stavby nového přemostění Třebůvky a Orlice elegantní betonovou estakádou na východním zhlaví stanice. Původně zamýšlená spojka pro přímou jízdu z České Třebové do Letohradu nakonec nebyla vybudována a zůstává ve fázi možné budoucí realizace. Součástí přestavby stanice, plánované od roku 2008, měla být rovněž demolice původní trojposchoďové hrázděné výpravní budovy s čekárnou, restaurací a služebními byty; nicméně po masivním odporu občanského sdružení Nádraží nedáme (pod peticí proti zbourání staré výpravní budovy nashromáždili iniciátoři přes 16000 podpisů) byla budova zachována jako součást nově vzniklého ostrovního nástupiště a o jejím dalším využití se vede diskuze.

I po generální rekonstrukci stanice v roce 2015 zajíždí v Ústí nad Orlicí soupravy polských pantografů z Wrocławi na letohradské nástupiště ukryté zezadu za zachovanou původní výpravní budovou.
I po generální rekonstrukci stanice v roce 2015 zajíždí v Ústí nad Orlicí soupravy polských pantografů z Wrocławi na letohradské nástupiště ukryté zezadu za zachovanou původní výpravní budovou.

Ze stanice odbočuje na západním zhlaví 0,8 km dlouhá (1,3 km s rozvětvením) vojenská vlečka č. 23 do nevelkého vojenského areálu bezprostředně za nádražím.

Zdroje

  1. Číselník železničních stanic, dopravně zajímavých a tarifních míst SŽDC SR70.
  2. Petice proti demolici nádražní budovy v Ústí nad Orlicí. Dostupné z http://www.stop-demolici.cz/.

 
Článek ze dne 18. 6. 2014 byl naposledy upraven dne 18. 6. 2014 a zobrazen celkem 597×, naposledy dne 21. 10. 2018 v 8:35.
 
   

Články související s tématem Ústí nad Orlicí (žst)

Zpět | Nahoru

Lovčice obec (žzast)
Seznam českých železničních zastávek a stanic
Seznam železničních zastávek a stanic v ČR obsahuje všechny železniční stanice, zastávky a tarifní nebo jinak zajímavá místa (hlásky, hradla, místa pro odstu…
Ústí nad Orlicí město (žzast)
Ústí nad Orlicí město (žzast)
Název zastávky: Ústí nad Orlicí město Číslo zastávky: 538736 Kilometrická poloha: 255,3 Provozn…
Ústí nad Orlicí (žst)
Vlečka Ústí nad Orlicí - vojenský areál
Faktografie Vystavěna:? Ukončení provozu:v provozu (2016) Číslo vlečky:4128 Délka:0,8 km (1,3 km s rozvětvením) Železničn…
Dolní Libchavy (žzast)
Dolní Libchavy (žzast)
Název zastávky: Dolní Libchavy Číslo zastávky: 533901 Kilometrická poloha: 10,73 Provozní obvod…
Bezpráví (žzast)
Bezpráví (žzast)
Název zastávky: Bezpráví Číslo zastávky: 538538 Kilometrická poloha: 262,315 Provozní obvod: …

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Sloupová, K., Vérteši, M., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2018-10-22]
Dostupné z: http://spravnym.smerem.cz/Tema/%C3%9Ast%C3%AD%20nad%20Orlic%C3%AD%20(%C5%BEst).
 
Desktopová verze | Mobilní verze