Úvod
Témata
Všechna
Kontakt

Oblíbené

Kalendář Druhé Brno 2019
Vodojemy Žluťák
Wolfova vila
Podzemí
Vlečky
Databáze úzkokolejek

Nejčtenější

Druhé Brno
Druhá Praha
Wolfova vila Stárkov
Vodojemy při ulici Tvrdého
Brněnské podzemí
Opuštěné domy a vily

Nejnovější

Papírna Lukavice
Kryt za budovou Adastu č. 13
Šuchtač
Wengrafova mykárna a skárna
Úzkokolejka za Rokycanovou ulicí
Železniční trať Chomutov–Vejprty
Motorárna Zetor
Důlní drážka ve Fond-de-Gras
Úzkokolejka cihelny v Polomi
Tiskárna Typia

Náhodné

Ševětín (žst)
Mokrý Lom
Ktiš
 
Jméno:
Heslo:

 
 
 

Głuchołazy (žst)

Název stanice: Głuchołazy
Číslo stanice na cizím území: 309005
Kilometrická poloha: 0
Provozní obvod: Olomouc
Provozovatel: jiný provozovatel
Trať: Šumperk–Krnov (292)
Předchozí stanice: Mikulovice
Následující stanice: Jindřichov ve Slezsku

Popis

Stanice Głuchołazy zaujímá jedno z předních míst na žebříčku nejzajímavějších lokalit na české železniční síti. A to i přesto, že na české železniční síti vlastně neleží - jde o polskou stanici, přes kterou prochází peážní část tratě 292 Zábřeh na Moravě - Krnov, což v průběhu staletí přineslo stanici výjímečné postavení přinášející řadu zajímavostí a netradičních námětů.

Vzpomínka

Jiří Kalina vzpomíná: Přes Głuchołazskou stanici jsem poprvé projel relativně pozdě, až v roce 2005, kdy jsme se vydali s redakcí časopisu Bobří stopa na návštěvu k jednomu z klubů ve Slezsku - Stříbrné letce z Javorníka. Později jsem se dočetl, že snad ještě tehdy platila poválečná smlouva Československa s Polskem, podepsaná pod patronátem Sovětského svazu, která zavazovala Poláky, aby umožnili průjezd českoslovnských vlaků. Ty zase musely splnit podmínku zatemnění všech oken! Výstup a nástup byl tehdy samozřejmě naprosto nemyslitelný. A tak, přestože již byly v roce 2005 oba státy součástí Evropské unie, zastavovaly české vlaky na rezivé šesté koleji, co nejdál od staniční budovy a nástupiště, aby snad někoho nenapadlo opustit vlak. Občas hlídali soupravu polští pohraničníci. Zastavit se muselo - v Głuchołazech vlak projíždí úvratí - nepřátelská atmosféra a stísněnost prázdného nádraží, vypadajícího stroze za fasádou z neomítaných tmavě rudých cihel však působila děsivě. A každý si přál, ať už se proboha vlak co nejdřív rozjede a opustí místo, které jako by vypadlo z válečného filmu, dřevěná střecha nad nástupištěm vypadala jak někde v koncentračním táboře,… Zatemňovací nařízení se tehdy již nedodržovalo, městem projížděly moderní motorové soupravy a ani vojáci se samopaly nestáli na schůdcích posledního vozu, přesto zůstávaly na hranicích kontrolní stanoviště s lávkami, ze kterých mohli pohraničníci pozorovat, neleží-li někdo na střeše vlaku a u každého přejezdu stála závorářka se žlutým praporkem. Za městem pak klesala k řece Bělé strmá vlečka procházející v papírnách přs dvě staroobylé točny. Průjezd vlakem přes Głuchołazy tak byl na začátku 21. století jen ztěží uvěřitelnou exkurzí o desítky let nazpátek. Do dob, kdy provoz na železnici řídila orezlá plechová návěstidla se zvedaími rameny a obrovskými lucernami, traťoví mistři mávali praporkem a lázenští hosté ze secesních hotelů kapesníkem na vlak jedoucí krokem přes perlu Sudet - Głuchołazy.

Zdroje

  1. Číselník železničních stanic, dopravně zajímavých a tarifních míst SŽDC SR70.

 
Článek ze dne 18. 6. 2014 byl naposledy upraven dne 25. 11. 2016 a zobrazen celkem 993×, naposledy dne 18. 8. 2019 v 20:43.
 
 

Články související s tématem Głuchołazy (žst)

Zpět | Nahoru

Olovnice (žst)
Seznam českých železničních zastávek a stanic
Seznam železničních zastávek a stanic v ČR obsahuje všechny železniční stanice, zastávky a tarifní nebo jinak zajímavá místa (hlásky, hradla, místa pro odstu…
Nowy Świętów (žst)
Nowy Świętów (žst)
Název stanice: Nowy Świętów Číslo stanice: Kilometrická poloha: Provozní obvod: …

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Sloupová, K., Vérteši, M., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2019-08-21]
Dostupné z: http://spravnym.smerem.cz/Tema/G%C5%82ucho%C5%82azy%20(%C5%BEst).
 
Desktopová verze | Mobilní verze