Úvod
Témata
Všechna
Kontakt

Oblíbené

Vodojemy Žluťák
Wolfova vila
Podzemí
Dům U sedmi Švábů
Vlečky
Databáze úzkokolejek

Nejčtenější

Druhé Brno
Druhá Praha
Wolfova vila Stárkov
Vodojemy při ulici Tvrdého
Brněnské podzemí
Bondyho vila Nově Město nad Metují

Nejnovější

Huť Klamovka
Dětská železnice v Brně
Bytový dům Podnásepní 2
Úzkokolejka Kateřina
Kaple sv. Jana Křtitele v Boru
[R] sum
[R] quit
[R] logical
[R] exists
Koločavská úzkokolejka

Náhodné

Suchomasty
Horosedly
Horní Branná
 
Jméno:
Heslo:

 
 
 

Pivovar Rájec nad Svitavou

Historie pivovaru v Rájci-Jestřebí

Nejstarší pivovar je v Rájci nad Svitavou, tj. části dnešního dvojměstí Rájec-Jestřebí doložen v Moravských zemských deskách již ve 12. století. Tehdy šlo obvykle o přípravu piva v na měděných pánvích malého obsahu a na otevřeném ohništi, pravděpodobně u hradu, který na vyvýšenině dnes zastavěné zámkem stával. V roce 1464 získal rájecké panství rod Drnovských z Drnovic a součástí modernizace a rozvoje území byla rovněž stavba skutečného pivovaru. Suroviny byly tehdy místní, včetně chmelu, který se pěstoval na chmelnici v blízkosti dnešního rájeckého hřbitova.
Schlossbrauerei Raitz a. d. Zwittawa Zámecký pivovar v Rájci nad Svitavou.
Schlossbrauerei Raitz a. d. Zwittawa
Zámecký pivovar v Rájci nad Svitavou.
Od 17. století se panství postupně dostává do rukou relativně progresivního rodu Salmů, ktrý vlastnil rovněž blanenské železárny a za jejich panování proběhla nejvýznamnější přestavba a modernizace pivovaru mezi roky 1894 a 1898, které vtiskly budově dnešní, bohužel již pod vrstvami úprav místy těžko rozpoznatelný ráz.

Průčelí hlavní budovy z konce 19. století utrpělo pozdějšími úpravami a zanedbáním, stejně jako ostatní budovy, které se dožily roku 2014.
Průčelí hlavní budovy z konce 19. století utrpělo pozdějšími úpravami a zanedbáním, stejně jako ostatní budovy, které se dožily roku 2014.
Celkový pohled na severní, tj. jedinou dochovanou část pivovaru od vjzedu do zemědělského areálu.
Celkový pohled na severní, tj. jedinou dochovanou část pivovaru od vjzedu do zemědělského areálu.

V souvislosti se zmenšováním velkých panství v roce 1924 odkoupila od rodu Salmů pivovar Moravia Brauerei und Malzfabriks A.G. Brünn neboli společnost Moravia, akciová společnost pivovarů v Brně, Jehnicích, Rájci a sladoven v Rajhradě, Králově Poli, Řečkovicích a Hradčanech, která vlastnila i několik dalších pivovarů, jak jest patrno z názvu, a pokračovala ve vaření piva až do konce 2. světové války. V roce 1945 byl pivovar zestátněn, následně spadal pod národní podnik Starobrněnský pivovar a sladovna a rok po povýšení Rájce-Jestřebí na město byl v roce 1974 zrušen stejně jako řada dalších malých pivovarů té doby. Po odprodeji zařízení převzalo budovy jednotné zemědělské družstvo v Rájci. To se v 90. letech 20. století transformovalo na akciovou společnost ZERA Rájec, k obnově pivovarnictví však již nedošlo.

Ušlechtilý balkonek nejen pro paní pivovarníkovou.
Ušlechtilý balkonek nejen pro paní pivovarníkovou.
Dvojice komínů obrůstá zelení, zatímco zdivo budov sbírá vzpomínky na třetí století své existence.
Dvojice komínů obrůstá zelení, zatímco zdivo budov sbírá vzpomínky na třetí století své existence.

Současnost

V současnosti areál pivovaru patří akciové společnosti ZERA z Rájce, která jej částečně využívá pro svůj zemědelský vozový park a částečně jako sklady, několik budov je nevyužitých.

Popis

Současný areál bývalého zámeckého pivovaru se nachází v zastavěné části města nad náměstím Míru při ulici Blanenská, v sousedství městského úřadu a nedaleko zámku. Přímo pod budovou bývalého pivovaru protéká zakanalizovaný potok ze zámecké zahrady ústící do rybníka Klimšáku na řece Svitavě. Původní areál zahrnoval kromě severní, dosud existující, části pivovaru také jižně položenou sladovnu, ktrá byla v 2. polovině 20. století sbourána. Na místě zbývá budova varny s klenutými tabulkovými okny, značně poškozená žielnými přestavbami a zanedbáním a dvojice komínů o výšce 26 a 31 m.

Zdroje

  1. Fránek, V.: Rájec-Jestřebí: Pivovar, dostupné z http://www.rajecjestrebi.cz/vismo/osnova.asp?id_org=13890&id_osnovy=82564&p1=82564
 
Článek ze dne 13. 7. 2014 byl naposledy upraven dne 13. 7. 2014 a zobrazen celkem 1891×, naposledy dne 18. 9. 2018 v 9:41.
 
   

Články související s tématem Pivovar Rájec nad Svitavou

Zpět | Nahoru

Potravinářský průmysl
Potravinářský průmysl
Průmysl jídla a pití Potravinářský průmysl, to jsou především cukrovary, které prožily v českých zemích nebývalý rozkvět na konci 19. století, pivovary, který…
Továrny v údolí Svitavy
Továrny v údolí Svitavy
Průmysl byl od počátků závislý na vodě (technologické a jako zdroji levné energie) a dopravě. Proto nikoho nepřekvapí, že v kopcovatém terénu na pomezí jižní M…
Pivovar Meisterbräu Halle
Pivovar Meisterbräu Halle
Pivovar Meisterbräu je opuštěný komplex výrobních budov na pravém břehu řeky Sály (Saale) mezi ulicemi Weingärten, Glauchauer Straße a Unterplan ve městě D…
Potravinářský průmysl
Pivovar Karlovy Vary
Pivovar v Karlových Varech (Rybářích) jsem už od mala vídala z vlaku i autobusu a sledovala, jak postupně chátrá. Návštěvu jsem ale bohužel plánovala až p…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Sloupová, K., Vérteši, M., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2018-09-19]
Dostupné z: http://spravnym.smerem.cz/Tema/Pivovar%20R%C3%A1jec%20nad%20Svitavou.
 
Desktopová verze | Mobilní verze