Protiletecké kryty za strojírnou v Kuřimi

Celkem 12 (podle některých domněnek však možní i 13) krytů z období let 1942–1944 se nachází v polích severně od strojírenského komplexu v Kuřimi. Betonové podzemní chodby zalomeného půdorysu byly vybudovány pro potřeby ukrytí zaměstnanců firmy Klöckner-Flugmotorenbau, která byla roku 1941 přesunuta z německého Hamburku do areálu tehdy nového závodu Zbrojovky Brno na severním okraji Kuřimi (po válce byl závod znám pod jménem TOS Kuřim).

Kryty byly vystavěny podle německých typových plánů U-150 (chodby ve tvaru ⅃⅂⅃⅂⅃) a W-150 (chodby ve tvaru ∨∨∨) pravděpodobně až v roce 1944, nicméně k dispozici není přesný údaj o jejich stavbě. Navzájem jsou si kryty podobné, liší se v počtu na sebe kolmo navazujících přímých chodeb pro ukrytí osob (délky cca 13 m), ve stylu zalomení (vždy ovšem do pravého úhlu) a formou schodišť, která jsou u každého krytu umístěna dvě, u protilehlých východů (viz podrobný popis). Kryty byly vybaveny dřevěnými dveřmi, jednoduchou ventilací pomocí (ucpatelných) komínků a suchými toaletami, které se částečně dochovaly (v krytu č. 8 kompletně). Nadloží krytů tvořily zhruba 2 m zeminy, betonová skořepina vejčitého profilu o výšce 2 m a šířce 1 m měla tloušťku přibližně 20 cm. Kryty byly vybaveny elektrickým osvětlením ze vzdáleného zdroje (případně též kamny, což není jisté).

Kryty byly vystavěny v poli ve třech skupinách v řadě za sebou, poměně daleko od závodu (120 m až 430 m od kraje závodu), což značně ztěžovalo jejich dosažení v případě pozdě vyhlášeného poplachu. Dle vzpomínek pamětníků se zaměstnancům zbrojovky několikrát nepodařilo před náletem do krytů včas dostat, ukrývali se navíc také v okolních lesích a krytech v protějším kopci Zlobice (jižně od továrny). V roce 217 je většina krytlů zachovalých a volně přístupných.

Mimo kryty se v prostoru severně od strojírny nacházelo rovněž několik pozorovatelen typu einmann, podzemní vodojem a dvě požární nádrže pro případ likvidace požárů po náletu. V roce 2017 je většina objektů stále zachovalých v podobě z konce 2. světové války.

Seznam krytů

Číslo krytu1 Alternativní číslo2 Fotka Popis
1
2
3
4
5
6
7
8 3 Kryt č. 8 za strojírnou v Kuřimi. Kryt č. 8 se nachází na severní straně nejblíž ke strojírně, za areálem bývalého autovrakoviště. Se dvěma přímými úseky a dvojicí toalet patřil kryt spíše k menším, jako jediný však obsahuje zachovaný suchý záchod.
9
10
11
12

1 Číslování krytů bylo převzato z webu místní badatelské skupiny Zlobičáři, která sestavila velmi kvalitní a podrobný popis krytů.
2 Alternativní číslování odpovídá označení na webu Badatelna, kde lze nalézt rovněž značně obsáhlý článek o kuřimských krytech.

Zdroje

  1. Badin, J.: Protiletecké kryty v Kuřimi, základní popi. Dostupné z http://www.zlobicari.estranky.cz/clanky/protiletecke-ukryty-v-kurimi/zakladni-popis.html.
  2. Hladík, L.: Pozorovatelny v Kuřimi. V Boing 14. Dostupné z http://khvbrno.sweb.cz/frames/poz.html.
  3. Varner, D.: Kryty v Kuřimi. Dostupné z http://davar.cz/badatelna/xref/kryty_kurim.htm.
  4. Kunc, P.: Pozorovatelna Luftschutz - Splitterschutzzelle (tzv. "Einmannbunker") v Kuřimi - V poli za areálem TOS Kuřim. Dostupné z http://www.fortifikace.net/ii_sv_v_luftschutz_kurim_4.html.
  5. Novotná, D.: Průmyslové dědictví Kuřimi. Dostupné z https://www.uur.cz/images/5-publikacni-cinnost-a-knihovna/casopis/2010/2010-01/05_prumyslove.pdf.
 
Článek ze dne 4. 8. 2016 byl naposledy upraven dne 4. 8. 2017 a zobrazen celkem 29973×, naposledy dne 20. 10. 2020 v 13:47.
 
 

Články související s tématem Protiletecké kryty za strojírnou v Kuřimi

Zpět | Nahoru

Kuřim
Kuřim
leží v v ORP v nadmořské výšce m. V roce zde žilo obyvatel. má katastrální území o rozloze ha.Seznam železničních zastávek a stanic na katastruKuřim …
Protiletecké kryty za strojírnou v Kuřimi
Vlečka Kuřim - strojírenský areál
Faktografie Vystavěna:? Ukončení provozu:před 2017 Číslo vlečky:5119 Délka: Vlečka do strojírenského areálu (dříve TOS K…
Zbrojovka Brno
Zbrojovka Brno
Faktografie Založeno:1918 Zrušeno:2006 Výroba:střelné zbraně, auta Zaměstnanců:max. ? Vlečka:ano Historie Téměř sto…
Kryt č. 8 za strojírnou v Kuřimi
Kryt č. 8 za strojírnou v Kuřimi
Kryt č. 8 severně od areálu bývalé Zbrojovky, později Klöckner-Flugmotorenbau a ještě později TOS je jediným ze soustavy dvanácti krytů proti vzdušným nále…
Vodojem za strojírnou v Kuřimi
Vodojem za strojírnou v Kuřimi
Nevelký vodojem se nachází v oblasti severně od strojírenského areálu v Kuřimi (postupně Zbrojovka, Waffenwerke V Gurein, Klöckner Flugmotorenbau, TOS a da…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Sloupová, K., Vérteši, M., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2020-10-21]
Dostupné z: http://spravnym.smerem.cz/Tema/Protileteck%C3%A9%20kryty%20za%20stroj%C3%ADrnou%20v%20Ku%C5%99imi.
 
Desktopová verze | Mobilní verze