Velká Štáhle (žzast)

Název zastávky: Velká Štáhle
Číslo zastávky: 348524
Kilometrická poloha: 8,458
Provozní obvod: Opava
Provozovatel: SŽDC
Trať: Valšov – Rýmařov (311)
Předchozí zastávka: Břidličná zastávka
Následující zastávka: Jamartice

Popis

Železniční zastávka Velká Štáhle se nachází u severního okraje obce Velká Štáhle na trati č. 311 (Valšov – Rýmařov). Původní železniční stanice byla vybavena kromě dopravních kolejí (historicky dvou kolejí) také manipulační kolejí s boční nákladovou rampou a dřevěným skladištěm. Základy skladiště jsou nedaleko někdejší staniční budovy patrné i v roce 2015, přestože bylo zlikvidováno, stejně jako jedna ze dvojice malebných lip před nádražní budovou, okolo roku 2010.

Ačkoliv se v blízkosti stanice/zastávky nachází strojírna z roku 1894 (původně továrna na dráty a hřebíky Krisch), nepodařilo se doložit vlečku, která by ze stanice odbočovala.

4.listopadu 2011 bylo jižně od zastávky aktivováno historicky první přejezdové zabetzpečovací zařízení typu AŽD. Přejezd je tvořen 7 výstražníky a přejezdníky signalizujícími stav přejezdu strojvedoucím. Od Valšova se jedná o neproměnný přejezdník a opakovací proměnný přejezdník, od Rýmařova se jedná o proměnný přejezdník.

Dle zdroje č. 2 se ve stanici na přejezdu odehrálo několikm železničních nehod, mj. 13. července 1962, o níž dobové záznamy hovoří jako o „velké železniční nehodě“.

Staniční budova ve Velké Štáhli pochází, stejně jako celá místní dráha, z roku 1885.
Staniční budova ve Velké Štáhli pochází, stejně jako celá místní dráha, z roku 1885.
Původně měla železniční stanice Velká Štáhle 3 koleje. Stejně jako ostatní budovy na trati, je i zdejší výpravní budova kamenná a neomítaná. Dnes je z ní soukromý rodinný dům.
Původně měla železniční stanice Velká Štáhle 3 koleje. Stejně jako ostatní budovy na trati, je i zdejší výpravní budova kamenná a neomítaná. Dnes je z ní soukromý rodinný dům.

Zdroje

  1. Číselník železničních stanic, dopravně zajímavých a tarifních míst SŽDC SR70.
  2. Pierník, D.: Stránky o železniční stanici Valšov. Distupné z http://www.zstvalsov.websnadno.cz/Aktuality.html.

 
Článek ze dne 15. 11. 2015 byl naposledy upraven dne 15. 11. 2015 a zobrazen celkem 1173×, naposledy dne 5. 12. 2019 v 15:44.
 
 

Články související s tématem Velká Štáhle (žzast)

Zpět | Nahoru

Dýšina (žzast)
Seznam českých železničních zastávek a stanic
Seznam železničních zastávek a stanic v ČR obsahuje všechny železniční stanice, zastávky a tarifní nebo jinak zajímavá místa (hlásky, hradla, místa pro odstu…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Sloupová, K., Vérteši, M., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2019-12-06]
Dostupné z: http://spravnym.smerem.cz/Tema/Velk%C3%A1%20%C5%A0t%C3%A1hle%20(%C5%BEzast).
 
Desktopová verze | Mobilní verze