Zaječí potok

Zaječí potok je malý, střídavě tekoucí potok na severním okraji Brna západně od sídliště Lesná. Potok protéká relativně hlubokým údolím kolem kaple sv. Antonína a podél ulice U Antoníčka, pod ulicí Trtílkovou však mizí skrze mohutný vtokový objekt s česlemi pod zemí. Potok je zakanalizován a po krátkém přibližně vodorovném úseku ústí do svislé spojovací štoly připojené k tunelu Ponávky.

Původní trasa potoka cvedla pod Královopolskou strojírnou, později byl potok (alternativní trasa) zaústěn do kanalizační stoky C08, která je sběračem pro západní část sídliště Lesná. V rámci sběrače C08 obchází Zaječí potok Královopolskou strojírnu z východu a pod ulicí Porgesovou se dostává k odlehčovací komoře u Červeného mlýna, která v případě zvýšeného průtoku odklání vody potoka do rybníku (dnes poldru) na bývalém toku říčky Ponávky.

 
Článek ze dne 1. 3. 2016 byl naposledy upraven dne 1. 3. 2016 a zobrazen celkem 30371×, naposledy dne 19. 4. 2021 v 7:05.
 
 

Články související s tématem Zaječí potok

Zpět | Nahoru

Tunel Ponávky
Tunel Ponávky
Tunel Ponávky neboli štola CI je necelé 3 km dlouhý tunel, který odklání původní tok říčky Ponávky z prostoru za nádražím Brno-Královo Pole pod sídlištěm Les…
Odlehčovací komora Červený mlýn
Odlehčovací komora Červený mlýn
Nevelká odlehčovací komora se nachází na kanalizačním přivaděči C08 v prostoru bývalého Červeného mlýna pod ulicí Cimburkovou v Brně. Stoka C08, která přic…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Sloupová, K., Vérteši, M., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2021-04-20]
Dostupné z: http://spravnym.smerem.cz/Tema/Zaje%C4%8D%C3%AD%20potok.
 
Desktopová verze | Mobilní verze