Zlaté Hory-na mlýnech (žzast)

Název zastávky: Zlaté Hory-na mlýnech
Číslo zastávky: dosud nepřiděleno
Kilometrická poloha: 7,030
Provozní obvod: Olomouc
Provozovatel:
Trať: Mikulovice – Zlaté Hory (297)
Předchozí zastávka: Ondřejovice zastávka
Následující stanice: Zlaté Hory

Železniční zastávka na západním okraji města Zlatých Hor, nazvaná Zlaté Hory-na mlýnech nebyla nikdy oficiálně otevřena pro přepravu cestujících, přesto v roce 2010 krátce sloužila pro zastavování osobních vlaků v rámci mistrovství světa v rýžování zlata. O znovuotevření zastávky se v současnosti (2021) jedná na úrovni správce infrastruktury.

Zastávka Zlaté Hory-na mlýnech se nachází těsně za 7. kilometrem železniční trati z Mikulovic do Zlatých Hor, v bezprostřední blízkosti zlatokopeckého skanzenu.
Zastávka Zlaté Hory-na mlýnech se nachází těsně za 7. kilometrem železniční trati z Mikulovic do Zlatých Hor, v bezprostřední blízkosti zlatokopeckého skanzenu.
Původní ceduli z roku 2010 o deset let později opravili v duchu starých časů doborovolníci z Okrášlovacího spolku zlatohorského. Jen škoda, že se jaksi zapomnělo na Mikulovice, kde dráha doopravdy končí.
Původní ceduli z roku 2010 o deset let později opravili v duchu starých časů doborovolníci z Okrášlovacího spolku zlatohorského. Jen škoda, že se jaksi zapomnělo na Mikulovice, kde dráha doopravdy končí.

Historie

Mistrovství světa v rýžování zlata bylo bezesporu událostí roku 2010 ve Zlatých Horách. Mimo rekonstrukce rýžovacího areálu, výstavby soutěžních boxů, infrastruktury pro stovky diváků a soutěžících proběhla (ze strany Správy železniční dopravní cesty) také investice do vybudování zcela nové železniční zastávky Zlaté Hory-na mlýnech, která měla po dobu sedmi dnů mistrovství posloužit soutěžícím a divákům, již se chtěli do údolí řeky Olešnice dopravit z města či nazpět. Na zastávce bylo vystavěno betonové panelové nástupiště o délce cca 45 m, cedule s názvem zastávky a směry vlaků a přístupová pěšina.

Vzhledem k poměrně komplikovanému procesu schvalování zastávky se nicméně do 16. srpna, kdy mistrovství začalo, nepodařilo zastávku oficiálně otevřít a ta se tak nevyskytla v žádném z jízdních řádů ČD. Zastavování některých vlaků však přesto spontánně probíhalo zejména díky vstřícnému postoji strojvedoucích motorových osobních vlaků na trati.

Po skončení akce nebyla zastávka odstraněna, demontována byla pouze cedule s jejím názvem a na zastávku se víceméně zapomnělo. Od roku 2020 vyvíjí dobrovolníci z Okrášlovacího spolku zlatohorského snahu o opětovné (tentokrát skutečně oficiální) otevření zastávky pro osobní dopravu, přičemž obnovili ceduli se směry jízdy vlaků, vysekali přístupovou cestu i samotné nástupiště zastávky a vyvolali jednání s městem Zlaté Hory, Správou Železnic i koordinátorem integrované dopravy Olomouckého kraje KIDSOK.

Popis

Zastávka se nachází v km 7,030 železniční trati Mikulovice – Zlaté Hory, před mostem přes řeku Olešnici. V jejím údolí se v beztprostřední blízkosti k zastávce nachází zlatokopecký skanzen (též zlatorudné mlýny), který je od roku 2010 zejména v létě vyhledávanou turistickou atrakcí.

45 m dlouhé nástupiště zastávky se nachází v relativně ostrém oblouku o poloměru 180 m v místě, kde dráha přechází z mělkého zářezu na násep před mostem. Tím je zajištěn jednoduchý přístup k zastávce pěšinou přímo ze skanzenu. V roce 2021 není zastávka využívána, vlaky tudy projíždní a zastávka se ani nevyskytuje v oficiálním číselníku železničních stanic, dopravně zajímavých a tarifních míst SR70.

Zdroje

  1. Pěčonka, J. (Okrášlovací spolek zlatohorský): osobní rozhovor.
  2. Lešingr, T.: osobní rozhovor.
  3. Česká televize, ČT24: Zlatokopové z celého světa zamíří do Zlatých Hor (zpravodajství z 9. 6. 2010. Dostupné z: http://www.ceskatelevize.cz/zpravodajstvi-ostrava/zpravy/150226-zlatokopove-z-celeho-sveta-zamiri-do-zlatych-hor/.
  4. Správa železniční dopravní cesty,státní organizace: Číselník železničních stanic, dopravně zajímavých a tarifních míst SR70, aktualizovaná verze k 8. 12. 2020.
 
Článek ze dne 9. 1. 2021 byl naposledy upraven dne 18. 1. 2021 a zobrazen celkem 848×, naposledy dne 25. 9. 2021 v 13:44.
 
 

Články související s tématem Zlaté Hory-na mlýnech (žzast)

Zpět | Nahoru

Zlaté Hory
Zlaté Hory
leží v v ORP v nadmořské výšce m. V roce zde žilo obyvatel. má katastrální území o rozloze ha. Německý název města Zuckmantel bývá vysvětlo…
Zlaté Hory (žst)
Zlaté Hory (žst)
Název stanice: Zlaté Hory Číslo stanice: 355222 Zkratka: ZHO Kilometrická poloha: 8,608 …
Ondřejovice zastávka (žzast)
Ondřejovice zastávka (žzast)
Název zastávky: Ondřejovice zastávka Číslo zastávky: 355321 Kilometrická poloha: 5,663 Provozní…
Hotel Slezská beseda Zlaté Hory
Hotel Slezská beseda Zlaté Hory
Hotel Slezská beseda stojí na dolním konci náměstí Svobody ve Zlatých Horách. Svůj název nese podle cyklu upravených lidových tanců Eduarda Bartoníčka z 90…
Zlatex
Zlatex
Původní textilní továrna Fabrik der Bandweberei Josef Adensamer neboli tkalcovna hedvábí vyrostla na jižním okraji Zlatých Hor v roce 1890 jako pobočka větší…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Sloupová, K., Vérteši, M., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2021-09-26]
Dostupné z: http://spravnym.smerem.cz/Tema/Zlat%C3%A9%20Hory-na%20ml%C3%BDnech%20(%C5%BEzast).
 
Desktopová verze | Mobilní verze