[R] quit

Ukončit R Session

quit {base} Dokumentace R v češtině

Popis

Funkce quit nebo její alias q ukončují aktuální R session.

Použití

quit(save = "default", status = 0, runLast = TRUE)
   q(save = "default", status = 0, runLast = TRUE)

Argumenty

save

řetězec znaků indikující, jestli má být prostředí (workspace) uloženo, jeden z "no", "yes", "ask" nebo "default".

status

(numerický) chybový stav, který má být vrácen operačnímu systému, pokud je relevantní. Konvenčně 0 indikuje úspěšné dokončení.

runLast

má být .Last() vykonáno?

Detaily

save musí být jedno z "no", "yes", "ask" nebo "default". V prvním případě není workspace uloženo, v případě druhém uloženo je, v případě třetím je užívatel podnícený a může se také rozhodnout session neukončit. Předvolená možnost je interaktivně se zeptat, ale může být nahrazena argumentami příkazového řádku (které musí být dodány v neinteraktivním režimu).

Těsně před normálním ukončením, je .Last() vykonáno, jestli existuje funkce .Last a runLast je true. Jestli jsou chyby v interaktivním režimu .Last funkce, kontrola se vrátí příkazovému řádku, takže pořádně zkontrolujte funkci. Existuje systémový analog, .Last.sys(), který poběží po .Last(), jestli je runLast true.

Co přesně se stane po ukončení R session záleží na platforme a používaném GUI rozhraní. Typická sekvence je spustit .Last() a .Last.sys() (pokud je runLast false), uložit workspace jestli požadováno (a ve většině případů také uložit historii session: viz. savehistory), pak spustit finalizátory (see reg.finalizer), které byli nastaveny na spuštění pri ukončení, zavřít všechny otevřené grafické přístroje, odstranit dočasné složky session a zobrazit stávající varování (např., od .Last() a zavření zařízení).

Některé chybové hodnoty jsou používány samotným R. Předvolený manažér chyb pro neinteraktivní použití efektivně volá q("no", 1, FALSE) a vrací chybový stav 1. Chybový stav 2 je používán pro R ‘sebevraždu’, která je katastrofickým selháním, a ostatní malá čísla jsou používány specifickými porty pro inicializační selhání. Doporučuje se, aby užívatelé volili stavy 10 nebo víc.

Platné hodnoty stavu jsou závislé na systému, ale 0:255 jsou normálně platná. (Mnoho operačních systémů hlásí poslední byte hodnoty, tzn. hlásí hodnotu modulo 256. Ale ne všechny.)

Varování

Hodnota .Last je pro konečného užívatele na kontrolování: může být nahrazena později v session, programovo nemůže být bezpečně použita, např. balíkem. Jiný způsob nastavení kódu, aby se spouštěl na konci session, je použití finalizer: viz. reg.finalizer.

Poznámka

R.app GUI na macOS má svou vlastní verzi těchhle funkcí s mírně jiným chováním pro the save argument (GUI's ‘Startup’ preference pro tuhle akci jsou sebrány do úvahy).

Reference

Becker, R. A., Chambers, J. M. and Wilks, A. R. (1988) The New S Language. Wadsworth & Brooks/Cole.

Viz. také

.First pro nastavení věcí při spouštění.

Příklady

## Nespouštět: ## Unixový příklad
.Last <- function() {
graphics.off() # zavřít zařízení před zobrazením
cat("Now sending PDF graphics to the printer:\n")
system("lpr Rplots.pdf")
cat("bye bye...\n")
}
quit("yes")
## Konec(nespouštět)

 
Článek ze dne 15. 8. 2018 byl naposledy upraven dne 15. 8. 2018 a zobrazen celkem 12266×, naposledy dne 20. 9. 2023 v 22:28.
 
 

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Horáková D., Kuchař, J., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2023-09-22]
Dostupné z: https://spravnym.smerem.cz/Tema/%5BR%5D%20quit.
 
Desktopová verze | Mobilní verze