Dětská železnice v Torontu

Jeden z přejezdů pře úzkorozchodnou dětskou železnici na Toronto Island.
Jeden z přejezdů pře úzkorozchodnou dětskou železnici na Toronto Island.

Dětská železnice v zábavním parku Centreville v Torontu se nachází na ostrově Centre ve vodách jezera Ontaria. Dětská železnice je v provozu každé léto pravděpodobně již od roku 1967 a v roce 2022 disponovala dvěma lokomotivami, které imitují parní stroje.

Historie

Úzkokolejné dětské železnice měly v Torontu tradici již od prvních let 20. století. Na ostrově Centre existoval nejpozději v roce 1914 zábavní park Hanlan’s Point, ve kterém byla jednou z atrakcí úzkokolejná železnice. Zábavní park i drážka byly ovšem zrušeny v roce 1930 v souvislosti s výstavbou městského letiště Billyho Bishopa. Na stejném ostrově, o necelé 2,5 km dále ovšem vznikl v roce 1959 zábavní zvířecí statek Far Enough farm, který se o osm let později rozšířil i na zábavní park Centreville. Jeho součástí se zřejmě jako jedna z prvních atrakcí stala také dětská železnice.

Ani jeden z mostů není uzpůsoben pro pěší přcházení. V případě střetu s vlakem jedoucím závratnou rychlostí 6 km/h totiž hrozí pád do rybníka Duck Pond plného leknínů a kačen.
Ani jeden z mostů není uzpůsoben pro pěší přcházení. V případě střetu s vlakem jedoucím závratnou rychlostí 6 km/h totiž hrozí pád do rybníka Duck Pond plného leknínů a kačen.

Popis

Úzkokolejná drážka o rozchodu 610 mm a délce 1 km (okruh + 70 m odbočná odstavná kolej) se nachází na dvojici ostrovů ze souostroví Toronto Islands (někdy bývají ostrovy považovány za jediný Toronto Island protkaný kanály a rybníky). Hlavní část železnice tvoří nepravidelný okruh okolo zábavního parku na ostrově Park Island, cca 60 m kolejí pak prochází přes bezejmenný ostrov oddělený od hlavního ostrova rybníkem Duck Pond. Oba ostrovy spojuje dvojice nízkých železničních mostů bez souvislé mostovky, pouze s volně položenými pražci.

V roce 2022 zajišťovaly provoz zábavních vlaků dvě lokomotivy se spalovacím motorem, upravené jako kýčovité modely parních lokomotiv křiklavých barev (modrá lokomotiva nese č. 67 a červená č. 73). Z výchozí stanice Centreville jezdily vlaky bez zastavení po okruhu skrze umělý tunel (cca 50 m), přes oba mosty a několik přejezdů vybavených automtickým zabezpečovacím zařízením. Jízda trvala zhruba 10 minut a cena jízdenky činila pro děti 3,90 $ a pro dospělé 7,80 $. Dětská železnice bývá v provozu pouze v letním období, obvykle od června do září (termíny jsou vyhlašovány nepravielně pro každý rok zvlášť).

Zdroje

  1. Kiddle Encyclopedia: Centreville Amusement Park Facts for Kids. Dostupné z https://kids.kiddle.co/Centreville_Amusement_Park.
  2. Boles, D.: Toronto and Its Miniature Railways. Dostupné z https://www.trha.ca/trha/history/selected-articles/toronto-and-its-miniature-railways/.
 
Článek ze dne 27. 9. 2022 byl naposledy upraven dne 28. 9. 2022 a zobrazen celkem 12330×, naposledy dne 20. 2. 2024 v 16:30.
 
 

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Horáková, D., Kuchař, J., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2024-02-20]
Dostupné z: http://spravnym.smerem.cz/Tema/D%C4%9Btsk%C3%A1%20%C5%BEeleznice%20v%20Torontu.
 
Desktopová verze | Mobilní verze