 | Zakreslení nejsevernější části drážky od podjezdu pod železnicí skrze okraj Břeclavi až do prostoru bývalé pily. |
Rozsáhlá síť lesních železnic pro svážení dřeva z původně Lichtenštejnských lesů sloužila v prostoru nad soutokem Dyje a Moravy od roku 1908 do roku 1965. Dílčí úseky a pozůstatky drážky sloužily k dopravě dřeva lokálně i později, částečně dokonce ještě v roce 2023.
Historie
Původ drážky spadá do roku 1908 (jiné prmeny uvádí 1906), kdy se knížata z Lichtensteinu, coby majitelé rozsáhlých lesních pozemků v klínu mezi Břeclaví, Lanžhotem a soutokem dvou největších moravských řek rozhodla zefektivnit dopravu značných objemů dřeva z lesů na pilu do Břeclavi (na východní straně železniční stanice, dnes v areálu Gumotexu). Po zkušenostech se 700 mm širokými drážkami s kombinovaným provozem koně/samospád v Jeseníkách (viz článek zde) padlo rozhodnutí o vybudování podobné železnice stavebnicového systému Dolberg také na Břeclavsku.
V souladu s jesenickou zkušeností se proto do roku 1912 používala na drážce tažná síla koní. Protože je ale krajina na břeclavsku rovinatá, museli zde koně tahat nejen prázdné vozy z pily do lesa ale i vozy ložené dřevem zpátky, což znemožňovalo provozovat dostatečně dlouhé vlaky. V roce 1912 proto provozovatelé začali experimentovat s benzínovou lokomotivou. Po 1. světové válce se ovšem vrátili k osvědčené a tehdy výkonnější parní trakci (zakoupeny byly dvě lokomotivy) a posledním strojem, který na dráhu přišel, byla v roce 1942 dieselová lokomotiva. Jedna parní vlaková souprava mohla přepravit 40 m3–45 m3 kulatiny. Souprava s motorovou lokomotivou pak polovinu.
 | Nejkompletnější verze mapy lesní úzkokolejky ve výběžku nad soutokem Dyje a Moravy zahrnuje s jistotou doloženou trasu drážky (plná oranžová čára) a nedoložené a někdy dokonce vyloženě nepravděpodobné odbočné větve z různých zdrojů (viz seznam zdrojů na konci článku) (tenší tečkované čáry). Komentář k lokalitám s popisky se nachází níže v textu. |
 | Vjezdové dveře do haly firmy Molitan. Zhruba tímto prostorem procházela šikmo úzkokolejka a vcházela do pozdějšího areálu Gumotexu. Provozů různých společností se tu nacházelo už na počátku 20. století několik a průmyslový areál postupně houstnul, drážka tak procházela úzkým koridorem mezi ploty a rozvětvovala se až na samotné pile. |
|
 | V tomto prostoru podcházela úzkokolejka trať do Bratislavy. Nebo spíš trať do Bratislavy nadcházela úzkokolejku, která tu byla postavena o 21 let dříve (přeložkou do Bratislavy se rozhodla vláda ČSR změnit nevyhovující zaústění železnice z Bratislavy směrem na Vídeň místo na Prahu). |
|
 | Zakreslení nejsevernější části drážky od podjezdu pod železnicí skrze okraj Břeclavi až do prostoru bývalé pily. |
|
 | Na tomto (nepřístupném) místě se nacházelo hlavní nádraží úzkokolejky. Budova Bratislavská 37 je orientována přesně ve směru někdejšího kolejiště, je možné, že jde o pozůstatek provozní budovy. |
|
 | Jižně od podjezdu pod hlavní tratí vedla drážka nížinatým plochým lesem. Prakticky všude v následujícím úseku vedou v její trase lesní cesty a těleso drážky tak není vůbec patrné. |
|
 | Šestikilometrový přímý úsek bývá dodnes na mapách označován názvem „Drážka“. Železnici tu ovšem zhola nic nepřipomíná. |
|
 | U křížení s Veřejnou cestou zbudovaly Lesy České republiky stručný infopanel o historii úzkokolejky. Otazník vzbuzuje tato fotografie, na které zjevně úzkokolejka kříží normálněrozchodnou vlečku v areálu břeclavské pily. Zdá se proto, že síť železničky byla rozsáhlejší, než o čem svědčí historické snímky a mapy. |
|
 | Jedna ze dvou parních lokomotiv, které na drážce sloužily po 1. světové válce. |
|
|
Jako první byla (zřejmě ještě před 1. světovou válkou) vybudována páteřní větev dráhy z Břeclavi kolem zámku Lány k nákladišti Doubravce a dále kolem pily u Ruských domů až k Cahnovu, kde končila u tzv. Dědovy louky, později Dědovy pískovny. Využití úzkokolejky při těžbě písku je pravděpodobné, ale neprokázané.
Druhá, tzv. Kostická či Tvrdonická větev drážky od 20. let 20. století odbočovala u zámku Lány (nákladiště Na starém kvartýře) a vedla přes Březovou, Křenovou alejí až na dnešní břeh (později zregulované) Moravy, kde společně s řekou pod mostem podruhé křížila železniční trať do Bratislavy, aby se nakonec stočila k severu a skončila východně od Lanžhota a jižně od Kostic v lesním revíru Tvrdonice.
Mimo přepravu dřeva a pravděpodobnou přepravu stavebních materiálů a osob drážka posloužila v roce 1938 po vyhlášení mobilizace také k návozu osob a vybavení československé armády do bunkrů pohraničního opevnění, které lemují prakticky celou trasu obou větví tratě.
Po znárodnění lesních pozemků přešla v roce 1951 drážka do vlastnictví Státních lesů, ředitelství lesního závodu Břeclav a do vozového parku přibyly dvě další motorové lokomotivy. Drážka nicméně začala zaostávat v konkurenci s dopravou dřeva většími a silnějšími nákladními auty a od roku 1965 byl její provoz postupně omezován až zastaven. Větší část dráhy byla snesena, nicméně dle záznamů v historických mapách zřejmě lokálně ještě sloužily některé, možná i dočasně nově budované, úseky pro svoz dřeva k autům.
To je zřejmě případ odbočky zhruba v trase dnešní dálnice (na mapě označený jako „Síť okolo dálnice“) nebo nově zbudovaného provozu pro dovoz dřeva do milířů v lokalitě bývalého nákladiště Ruské domy. Viz sekci Nejisté větve trati.
Popis
Úzkorozchodná železnice měla rozchod 700 mm a délku přes 28 km (se započtením odboček, které se ovšem zřejmě měnily v čase a možná využily koleje ze zrušené hlavní dráhy i víc). V Břeclavi začínala v prostoru lichtenštejnské pily s proměnlivýcm kolejištěm orientovaným zhruba ve směru dnešní vlečky do Gumotexu. Kolejiště se zřejmě přestavovalo v průběhu více než půl století existence trati tak, aby vlaky mohly přivážet dřevo na jednotlivé hromady, odkud bylo transportováno ke zpracování.
Hlavní stanice, kde docházelo k manipulaci s lokomotivami a vozy, se však nacházela mimo areál pily, v prostoru jižně od Bratislavské ulice, zhruba na místě objektu Bratislavská 37, který je orientován rovnoběžně s kolejištěm zaniklé stanice. Odtud drážka pokračovala k jihu až ke křížení s železniční tratí do Bratislavy. Zde došlo k zajímavému jevu, kdy moderní normálněrozchodná železniční trať musela po mostě překlenout starší úzkokolejku, neboť v tomto úseku byla přeložka zaúsťující dráhu od Bratislavy do břeclavské stanice vybudována až v roce 1929.
Po překřížení dráhy úzkorozchodka mířila k jihovýchodu lužním lesem v téměř přímém směru necelých 6 km. Ústředním bodem trasy bylo nákladiště u tzv. Veřejné cesty (v pramenech se vyskytují názvy nákladiště Lány, Veřejná cesta a Na starém kvartýře), kde hlavní větev zahýbala v úhlu 130° doprava a směrem k západu dospěla na dohled k zámku Lány. Tady se opět stočila k jihu směrem k nákladišti Doubravka (též).
Dalším zajímavým místem bylo překonání bezejmenného kanálu/starého ramene Dyje a řeky Kyjovky po dvojici ocelových mostů s betonovými podpěrami, které se dochovaly na místě částečně zřícené dodnes. Dráha tu vedla výjímečně po jiné trase než později zbudované lesní cesty a proto lze dobře vystopovat její trasu tvořenou asi 1 m vysokými náspy v lese. Z mostu přes kanál zbyl jeden vachrlatý ocelový nosník, který lze s opatrností přejít a dospět k úctyhodnému, 55 m dlouhému mostu přes Kyjovku, který se vlivem koroze prohnul, až střední část jeho mostovky klesla na dno řeky.
Významným nákladištěm, kde zřejmě fungovala i menší pila se stalo místo nazvané Ruské domy podle dvou kopií ruských dřevených domů z roku 1872 které Lichtenštejnům věnoval ruský car. Zde se trať větvila - hlavní větev pokračovala na východ k Habrovému hrúdu, u Ruských domů ale bylo několik manipulačních kolejí pro nakládku řeziva, doplňování vody a uhlí do lokomotiv a odstavování vozů. Později vyrostlo na místě původních ruských domů středisko pohraniční stráže, po jeho zrušení se ale jako zjevením z mionulosti na místě objevila malá výrobna dřevěného uhlí s několika milíři obsluhovanými úzkokolejkou složenou z původních kolejí a vozů lichtenštějnské drážky!
Poslední úsek hlavní větve vede pustou a neosídlenou krajinou lužních lesů, bažin a mrtvých ramen řek až do prostoru tzv. Dědovy pískovny, která na místě bývalé Dědovy louky vznikla až v průběhu 20. století. Autoru článku se nepodařilo získat doklad o využití úzkokolejky k přepravě vytěženého písku, vzhledem k odlehlosti lokality je však její využití pravděpodobné. Zde se též nacházelo malé nákladiště (Dědova louka, Cáhnov) s kolejí vedoucí k mrtvému Dědovu ramenu Moravy. Prodloužení drážky směrem k soutoku spadá pouze do oblasti podezření.
Mladší východní Kostická (Tvrdonická) větev drážky schodovitě ustupovala v trase dnešní Křenové aleje přes Březovou, dalším mostem přes Kyjovku (z něj se nic nedochovalo, protože byl v trase cesty nahrazen moderním betonovým mostem) a Uhliska a Němečkovou alejí až prakticky na břeh Moravy u Kocourova. U Bojku se později od Tvrdonické větve odpojila větev vedoucí zhruba v trase dnešní dálnice k severu s charakteristickým zahnutím na konci. Doložená je na mapě z roku 1960, kdy již byla naopak snesena část Kostické větve v Němečkově aleji a lze se proto domnívat, že šlo o „reckylaci“ kolejí Kostické větve pro vytěžení lesa v trase budoucí dálnice (dálnice byla plánována od roku 1958, ke stavbě ale došlo až v roce 1974, tedy není jisté, zda šlo o cílenou přípravu nebo náhodnou souseldnost).
Železniční trať podešla Tvrdonická větev úzkokolejky pod mostem nad řekou Moravou a tedy nebylo nutné budovat samostatný mostek. Ve své závěrečné části se pak drážka stočila k severu a dospěla až do Panského lesa v Tvrdonickém polesí, kde možná docházelo v průběhu času k drobným změnám trasování, protože se zakreslení v mapách z různých dob liší.
Nejisté větve trati
Vzhledem k tomu, že hlavní období provozu úzkokolejky trvalo 56 let a i po jeho skončení se až dodnes (2023) lze setkat s využitím původního materiálu pro úzkorozchodný provoz, je pravděpodobné, že úzkokolejka měnila trasování svých nejvzdálenějších úseků a odboček podle aktuálních potřeb těžby neustále rostoucího lesa. V mapách různých autorů a z různých dob se lze proto setkat s trasami a větvemi drážky, jejichž důvěryhodnost je těžko posouditelná a primární prameny (fotografie, mapy státních institucí) nebyly autoru k dispozici. V takových případech jsou odbočky v mapě zakresleny tečkovaně a okomentovány v následujícím seznamu:
- Odbočka Pohansko se vyskytuje na webu mapy.cz a zmínky o kolejích v blízkosti zámku lze nalézt též na webu Historického spolku Liechtenstein. Trasa po Anglické cestě od hlavní větve po mostě přes bezejmenné mrtvé rameno je pravděpodobná a zřejme patřila ke starším odbočkám, později sneseným.
- Veřejná cesta se vyskytuje jako trasa úzkokolejky na webu oma.sk a není doložena žádnými dalšími prameny. Existence této větve je spíše nepravděpodobná, protože směřování na východ k Lanžhotu nemá známé opodstatnění.
- Trnavská cesta svojí bytelnou stavbou a trasováním napovídá vedení drážky od nákladiště Doubravky k západu. Kolej je v této trase zakreslená v Atlasu drah z roku 2006 bez uvedení zdroje; přesto lze předpokládat, že autoři zákres provedli na základě důvěryhodných podkladů (avšak značně nepřesně).
- Křenová alej v úseku Doubravka–Březová se vyskytuje jako součást úzkokolejky na webu oma.sk a vzhledem k trasování drážky jsou obě větve této spojky spíš nepravděpodobné.
- Křenová alej v úseku k silnici č. 425 je uvedena pouze na webu oma.sk a trasování je i vzhledem k vedení cesty nepravděpodobné. Nicméně vzhledemk časové proměnlivosti drážky v tomto prostoru a podivnému zahnutí kolejí na konci dálnicční větve existuje nenulová pravděpodobnost, že tudy koleje vedly a přes Forotu propojovaly Kostickou větev s dálniční větví.
- K soutoku není drážka zakreslena na žádné z dostupných map, nicméně trasování Jiklínské cesty a zejména poklesy náspu cesty navazující bezprostředeně na nákladiště u Dědovy Pískovny (Cáhnov) svědčí o dodatečném rozšiřování náspu z původní šířky cca 1 m, která přesně odpovídá náspům úzkokolejné železnice. Je proto možné, že byla drážka po omezenou dobu protažena až do blízkosti soutoku na křížení Jiklínské cesty se současnou ochrannou hrází.
 | Úsek přes Barvínkův hrúd nijak nevybočuje z rámce standardních lesních asfaltek. A přesto tudy kdysi supěly závratnou rychlostí 20 km/h vlaky! |
|  | Hlavní větev úzkokolejky se od Veřejné cesty ostře lomila v úhlu 130° směrem k zámku Lány. Násep je rozšířen avšak dobře patrný. |
|
 | Úsek Veřejné cesty jižně od zámku Lány. |
|  | Prostor nákladiště Doubravka při pohledu od severu. Zde se úzkokolejka rozdělovala na dvě koleje, které objížděly nákladiště ze dvou stran (zřejmě tu bylo i více kolejí manipulačních). |
|
 | Doubravka z jihu. Nikdo by dnes nepoznal, že zde bylo největší nádraží na celé trati. |
|  | Vzorně zachovalý a ihned patrný je násep drážky jížně od Doubravky, kde po její trase výjímečně nevede lesní cesta. |
|
 | Lužní les je plný vody. A to přesto, že hladina po regulaci Moravy poklesla o více než metr oproti dobám, kdy tu vozily dřevo romantické vláčky. Z mostu přes mrtvé rameno zbyla jediná rozviklaná traverza. |
|  | Násep mezi mostem přes kanál a mostem přes Kyjovku včetně dvou elegantně vykrojených protisměrných oblouků. |
|
 | Zřejmě největší zachovalá památka na dřevařskou železnici: 55 m dlouhý ocelový most přes Kyjovku. Zkorodované nosníky se ale prohnuly natolik, že dnes leží svým středem na bahnitém dně řeky. |
|  | Pohled zpět na náspe mezi oběma mosty. |
|
 | Uprostřed mostku přes kanál se nachází dodatečná dřevěná podpěra svědčící o tom, že pevnost konstrukce se s časem stávala nedostatečnou. |
|  | Letecký pohled na most přes Kyjovku. Most dnes leží mimo lesní cesty i cyklostezky a v létě není pod korunami stromů z nebe takřka vidět. Zdá se, že je tak chráněn přílišnému zájmu a může být ještě roky mlčenlivým svědkem kdysi úchvatného technického díla. |
|
 | Prostřední zdvojené nosníky odpovídají svojí vzájemnou vzdáleností rozchodu systému Dolberg: tedy 700 mm. Jak krásný pohled se musel naskýtat při průjezdu parní lokomotivy s dlouhým vlakem loženým pokácenými stromy… |
|
 | Oblouk stáčející se k jihu je za mostem i 60 let po vytrhání kolejí drážky krásně patrný. |
|  | Drážka se zleva přimyká k lesní cestě. |
|
 | Letecký pohled na zhroucený most přes kanál/mrtvé rameno u Kyjovky. |
|  | Příjezd k nákladišti Ruské domy. Těžko říct zda malá chaloupka sloužila železničnímu provozu, vlaky ale okolo ní zatáčely zcela nepochybně. |
|
 | Úsek mezi Ruskými domy a Hobrovým hrúdem. |
|  | V severní části Jiklínské cesty se drážka dostávala do ohromných neosídlených území. Na člověka tu i ve slunečném dni padá tíseň z nekonečné plochy lesů. |
|
 | Vytěžená Dědova pískovna vznikla určitě až po roce 1962. Předtím se u Dědovy louky nacházelo malé nákladiště s několika kolejemi. |
|  | Nákladiště Cáhnov/Dědova louka. Sem dosahovala nejjižnější, naprosto spolehlivě doložená kolej. Pokračování drážky je poněkud otazné. |
|
 | Navazující cesty směrem k soutoku ovšem popraskáním asfaltu a sesedáním oboustranně dosypávaných náspů naznačují, že těleso bylo původně užší - přesně podle potřeb 700 mm drážky. |
|  | Jedna ze dvou kolejí nákladiště Cáhnov dosahovala až na břeh mrtvého ramene Moravy. Tady drážka končila. |
|
Zdroje
- Farkas, Z.: Úzkorozchodnou železnicí na pohraniční pevnosti na Břeclavsku. Dostupné z https://www.zelpage.cz/clanky/uzkorozchodnou-zeleznici-na-pohranicni-pevnosti-na-breclavsku?lang=cs.
- Český úřad zeměměřický a katastrální, ČUZK: Archiv leteckých měřických snímků. Dostupné na https://ags.cuzk.cz/archiv/.
- OMA.sk: Lesní úzkokolejka, Břeclav. Dostupné zb https://breclav.oma.sk/u/lesni-uzkokolejka.
- Hudec, Z. k.; Sekera, P.; Bureš, P.; Přibyl, J.; Ziffer, D.; Hádek, T.; Tyller, R.; Korbel, P.; Záruba, T.; Tetiva, J.; Pokorný, P.; Bureš, M.; Mara, R.; Mrkos, J. Atlas drah České republiky 2006-2007. Malkus: 2006; Vol. 2.
- Mapy.cz: Bývalá lesní železnice. Dostupné z https://mapy.cz/s/jupujupeve.
- Šťastný, J.: Úzkokolejka Břeclav-Lanžhot-Cáhnov I.. Dostupné z https://zrus-zan-zel.blogspot.com/2008/03/uzkokolejka-breclav-lanzhot-cahnov-i.html.
- Netík, j.: Představení Lesního závodu Židlochovice. Dostupné z http://www.pmo.cz/download/lesni-zavod-zidlochovice.pdf.
|