Letovice zastávka (žzast)

Název zastávky: Letovice zastávka
Číslo zastávky: 347351
Kilometrická poloha: 201,02
Provozní obvod: Brno
Provozovatel: SŽDC
Trať: Brno – Česká Třebová (260)
Předchozí zastávka: Zboněk
Následující stanice: Letovice

Popis

Na romantickém místě na jižním okraji Letovic v místní části Jindřichov poblíž soutoku řeky Svitavy s říčkou Křetínkou stojí od 19. století železniční zastávka. Původní název zastávky Jindřichov byl později změněn na Jindřichov-Letovice a dnes nese zastávka název Letovice-Zastávka. Výdej jízdenek byl zajištěn ve skromné budově strážního domku až do počátku 3. tisíciletí, v součassnosti je zastávka neobsazená.

Od počátku sloužila zastávka především dělníkům z blízké textilní továrny postavené v roce 1750 na místě manufaktury Jindřicha Kajetána Blümegena, který dal místní části Letovic jméno. Továrna, původně nazvaná Kaiserliche Königliche Privilegierte Heinrichsthaler Fabrik Lettowitz se rozprostírá po obou březích řeky ve stísněném prostoru pod strmým svahem zámeckého parku. Industriální zástavba, která se na místě prolíná s typickými dělnickými domky a vodními toky, nebyla výrazněji poškozena ani výstavbou silničního obchvatu a tak dodnes z okolí železniční zastávky dýchá atmosféra dob, kdy už za ranní tmy proudily od vlaků po mostech přes říčku a mezi stěnami a potrubím továrních hal zástupy dělníků na ranní směnu.

Zdroje

  1. Číselník železničních stanic, dopravně zajímavých a tarifních míst SŽDC SR70.

 
Článek ze dne 18. 6. 2014 byl naposledy upraven dne 18. 6. 2014 a zobrazen celkem 12277×, naposledy dne 21. 9. 2023 v 10:21.
 
 

Články související s tématem Letovice zastávka (žzast)

Zpět | Nahoru

Č.Buděj.vhb.č.94-97 (odbočení ve stanici nebo v jiném DVM)
Seznam českých železničních zastávek a stanic
Seznam železničních zastávek a stanic v ČR obsahuje všechny železniční stanice, zastávky a tarifní nebo jinak zajímavá místa (hlásky, hradla, místa pro odstu…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Horáková D., Kuchař, J., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2023-09-22]
Dostupné z: https://spravnym.smerem.cz/Tema/Letovice%20zast%C3%A1vka%20(%C5%BEzast).
 
Desktopová verze | Mobilní verze