Lovětín (žst)

Zimní pohled na romantickou staniční budovu v Lovětíně na sklonku roku 2021.
Zimní pohled na romantickou staniční budovu v Lovětíně na sklonku roku 2021.
Název stanice: Lovětín
Číslo stanice: 744920
Zkratka: LOV
Kilometrická poloha: 7,583
Provozní obvod:
Provozovatel: JHMD
Trať: Jindřichův Hradec – Obrataň (228)
Předchozí zastávka: Dolní Radouň
Následující zastávka: Lovětín obec

Popis

Železniční stanice Lovětín se nachází na úzkorozchodné železniční trati Jindřichův Hradec – Obrataň v jižní části katastru obce Jarošova nad Nežárkou. Stanice se nachází v lese a od samotné vesnice Lovětína (který je součástí Jarošova) je vzdálena asi 1 km. Díky tomu není prakticky vůbec využívána obyvateli obce a většinu cestujících tvoří návštěvníci a obyvatelé nedaleké keramičky Hlubokodol na břehu řeky Kamenice. Cestující z a do Lovětína místo stanice využívají přímo ve vesnici umístěnou zastávku Lovětín obec.

Stanice disponuje dvěma dopravními a čtyřmi manipulačními kolejemi, přičemž tojice severozápadních manipulačních kolejí vchází do lehké montované haly sloužící jako depo pro úzkorozchodná vozidla. Z 2. staniční koleje (dále od staniční budovy) vycházela přes hradecké zhlaví kolej na překladiště úzkorozchodné dráhy (o rozchodu 600 mm), která od roku 1927 sloužila k dopravě kaolínu ze stanice do keramičky Hlubokodol a hotových výrobků v opačném směru. Kolej se staáčela k jihu a končila u dřevěné skladové budovy na překladišti s dvojicí kolejí úzkokolejky do továrny. Odtud pokračovala necelý kilometr dlouhá drážka k řece Kamenici, kterou překonávala mostem a za ním vcházela do areálu keramičky. Tovární drážka ukončila provoz v roce 1986.

Zdroje

  1. Číselník železničních stanic, dopravně zajímavých a tarifních míst SŽDC SR70.
  2. Samec, K.: Keramička Hlubokodol - Úzkorozchodná vlečka k nádraží Lovětín. Dostupné z http://www.zanikleobce.cz/index.php?detail=1457311.
 
Článek ze dne 18. 6. 2014 byl naposledy upraven dne 15. 12. 2021 a zobrazen celkem 12574×, naposledy dne 22. 2. 2024 v 16:10.
 
 

Články související s tématem Lovětín (žst)

Zpět | Nahoru

Lysá nad Labem-Dvorce (žzast)
Seznam českých železničních zastávek a stanic
Seznam železničních zastávek a stanic v ČR obsahuje všechny železniční stanice, zastávky a tarifní nebo jinak zajímavá místa (hlásky, hradla, místa pro odstu…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Horáková, D., Kuchař, J., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2024-02-22]
Dostupné z: http://spravnym.smerem.cz/Tema/Lov%C4%9Bt%C3%ADn%20(%C5%BEst).
 
Desktopová verze | Mobilní verze