Vlečka Litvínov - Hamr

Faktografie

Vystavěna:?
Ukončení provozu:2011
Číslo vlečky:3111
Délka:2,4 km (3,6 km s rozvětvením)
Začátek vlečky na jihozápadním zhlaví stanice Litvínov na pozadí temného hřebene Krušných hor.
Začátek vlečky na jihozápadním zhlaví stanice Litvínov na pozadí temného hřebene Krušných hor.

Vlečka do místní části Litvínova zvané Hamr sloužila původně pravěpodobně zejména důlní činnosti, později především místnímu kovošrotu, ve kterém se jediná kolej dělila na šest rovnoběžných nakládkových kolejí. Počáteční úsek vlečky je pozůstatkem původní trasy jednokolejné Teplicko-duchcovské dráhy, která vycházela ze stanice Litvínov západojihozápadním směrem a vedla přes zastávku Horní Litvínov, stanici Horní Jiřetín a zastávku Jezeří (Dřínov) dále na západ přes několik dalších zastávek a stanic až do dnešní koncové stanice Jirkov. Spojení bylo potupně rušeno od počátku 70. let 20. století v souvislosti s těžbou v hnědouhelném dole Československé armády.

Až po krátký přímý úsek přibližně uprostřed sleduje vlečka trasu bývalé Teplicko-duchcovské dráhy.
Až po krátký přímý úsek přibližně uprostřed sleduje vlečka trasu bývalé Teplicko-duchcovské dráhy.

Díky svému původu hlavní dráhy vychází vlečka netypicky ze zhlaví stanice Litvínov, odkud pokračuje mostem přes silniční přivaděč naproti ulici U Bílého sloupu a dále mírným pravotočivým obloukem k místu, kde se vlečka odděluje od trasy původní dráhy k západu (Teplicko-duchcovká dráha se zde stáčela k jihozápadu směrem k Hornímu Jiřetínu) a dále podle toku Panenského potoka až na místo jezera Rudý sever na místě někdejšího stejnojmenného dolu. Po 2,1 km vstupuje do areálu společnosti Kovošrot group CZ a.s., kde se rozděluje na šest rovnoběžných kolejí určených k nakládce a vykládce otevřených vozů.

Po sérii četných krádeží na vlečce i zbývající části původní dráhy z Litvínova o Jirkova provozovatel (Kovošrot Group) v roce 2011 sám vlečku demontoval.

 
Článek ze dne 16. 12. 2014 byl naposledy upraven dne 16. 12. 2014 a zobrazen celkem 12432×, naposledy dne 6. 12. 2023 v 21:38.
 
 

Články související s tématem Vlečka Litvínov - Hamr

Zpět | Nahoru

Litvínov (žst)
Litvínov (žst)
Název stanice: Litvínov Číslo stanice: 540898 Zkratka: LTV Kilometrická poloha: 55,306 …
Katalog vleček
Katalog vleček
Seznam železničních vleček Katalog je souborem dokumentací k existujícím a zaniklým vlečkám a průmyslovým drahám v českých zemích i zahraničí. Vzhledem …

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Sloupová, K., Vérteši, M., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2023-12-06]
Dostupné z: http://spravnym.smerem.cz/Tema/Vle%C4%8Dka%20Litv%C3%ADnov%20-%20Hamr.
 
Desktopová verze | Mobilní verze