WebArchiv

WebArchiv.

Archiv českého webu

Projekt WebArchiv byl spuštěn v roce 2000 Národní knihovnou České republiky ve spolupráci s Moravskou zemskou knihovnou a Ústavem výpočetní techniky Masarykovy univerzity. Jeho cílem je skenování (sklizně) vybraných českých webových stránek a ukládání jejich obsahu do elektronického archivu. Od roku 2000 do roku 2014 jde přibližně o jednu celoplošnou sklizeň ročně, přičemž velikost dat v jedné sklizni dosahuje řádově jednotek (a blíží se k desítkám) TiB.

Skenování webů v rámci projektu probíhá ve třech základních režimech. Jednak jde o plošné seknování webových stránek s doménou prvního řádu .cz, které splňují požadavky na formát, datový objem a možnost přístupu na web, které není dále podmíněno. Druhým režimem je pak výběrové skenování stránek, jejichž vydavatelé uzavřeli s hlavním řešitelem projektu - Národní knihovnou České republiky smlouvu o zpřístupnění archivovaných kopií webu prostřednictvím portálu http://webarchiv.cz. Zařazení konkrétní webové stránky mezi vybrané zdroje a uzavření uvedené smlouvy je ze strany Národní knihovny ČR podmíněno splněním několika kritérií, mezi něž patří:

  • územní kritérium – web musí být publikován na území ČR,
  • jazykové kritérium – web musí být publikován v češtině,
  • kritérium autorství - archivovány jsou weby českých autorů,
  • obsahové kritérium – obsah webu se týká ČR nebo českého národa.
Třetím, specifickým režimem sklizní jsou ad hoc tématické sklizně zaměřené na webové stránky věnované konkrétnímu tématu, které je zvoleno obvykle v souvislosti s významnou společenskou událostí týkající se ČR.

Zapojení webů rodiny smerem.cz do projektu

Z webů portálu smerem.cz byl doposud do seznamu webů vybraných pro archivaci na základě úspěšné kontroly splnění výběrových kritérií vybrán portál spravnym.smerem.cz, pro ostatní weby nebyla dosud žádost podána. Smlouva o poskytování elektronických online zdrojů byla uzavřena dne 10. 7. 2014.

Zdroje

  1. Webarchiv: archiv českého webu, dostupný online na: http://webarchiv.cz/vydavatele/
 
Článek ze dne 22. 7. 2014 byl naposledy upraven dne 22. 7. 2014 a zobrazen celkem 10797×, naposledy dne 2. 6. 2023 v 20:02.
 
 

Články související s tématem WebArchiv

Zpět | Nahoru

Web Správným směrem
ICT
ICT…

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Horáková D., Kuchař, J., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2023-06-02]
Dostupné z: https://spravnym.smerem.cz/Tema/WebArchiv.
 
Desktopová verze | Mobilní verze