Głuchołazy (žst)

Název stanice: Głuchołazy
Číslo stanice na cizím území: 309005
Kilometrická poloha: 0
Provozní obvod: Olomouc
Provozovatel: jiný provozovatel
Trať: Šumperk–Krnov (292)
Předchozí stanice: Mikulovice
Následující stanice: Jindřichov ve Slezsku

Popis

Stanice Głuchołazy zaujímá jedno z předních míst na žebříčku nejzajímavějších lokalit na české železniční síti. A to i přesto, že na české železniční síti vlastně neleží - jde o polskou stanici, přes kterou prochází peážní část tratě 292 Zábřeh na Moravě - Krnov, což v průběhu staletí přineslo stanici výjímečné postavení přinášející řadu zajímavostí a netradičních námětů.

Vzpomínka

Jiří Kalina vzpomíná: Přes Głuchołazskou stanici jsem poprvé projel relativně pozdě, až v roce 2005, kdy jsme se vydali s redakcí časopisu Bobří stopa na návštěvu k jednomu z klubů ve Slezsku - Stříbrné letce z Javorníka. Později jsem se dočetl, že snad ještě tehdy platila poválečná smlouva Československa s Polskem, podepsaná pod patronátem Sovětského svazu, která zavazovala Poláky, aby umožnili průjezd českoslovnských vlaků. Ty zase musely splnit podmínku zatemnění všech oken! Výstup a nástup byl tehdy samozřejmě naprosto nemyslitelný. A tak, přestože již byly v roce 2005 oba státy součástí Evropské unie, zastavovaly české vlaky na rezivé šesté koleji, co nejdál od staniční budovy a nástupiště, aby snad někoho nenapadlo opustit vlak. Občas hlídali soupravu polští pohraničníci. Zastavit se muselo - v Głuchołazech vlak projíždí úvratí - nepřátelská atmosféra a stísněnost prázdného nádraží, vypadajícího stroze za fasádou z neomítaných tmavě rudých cihel však působila děsivě. A každý si přál, ať už se proboha vlak co nejdřív rozjede a opustí místo, které jako by vypadlo z válečného filmu, dřevěná střecha nad nástupištěm vypadala jak někde v koncentračním táboře,… Zatemňovací nařízení se tehdy již nedodržovalo, městem projížděly moderní motorové soupravy a ani vojáci se samopaly nestáli na schůdcích posledního vozu, přesto zůstávaly na hranicích kontrolní stanoviště s lávkami, ze kterých mohli pohraničníci pozorovat, neleží-li někdo na střeše vlaku a u každého přejezdu stála závorářka se žlutým praporkem. Za městem pak klesala k řece Bělé strmá vlečka procházející v papírnách přs dvě staroobylé točny. Průjezd vlakem přes Głuchołazy tak byl na začátku 21. století jen ztěží uvěřitelnou exkurzí o desítky let nazpátek. Do dob, kdy provoz na železnici řídila orezlá plechová návěstidla se zvedaími rameny a obrovskými lucernami, traťoví mistři mávali praporkem a lázenští hosté ze secesních hotelů kapesníkem na vlak jedoucí krokem přes perlu Sudet - Głuchołazy.

Zdroje

  1. Číselník železničních stanic, dopravně zajímavých a tarifních míst SŽDC SR70.

 
Článek ze dne 18. 6. 2014 byl naposledy upraven dne 25. 11. 2016 a zobrazen celkem 9750×, naposledy dne 8. 2. 2023 v 21:32.
 
 

Články související s tématem Głuchołazy (žst)

Zpět | Nahoru

Velké Meziříčí (žst)
Seznam českých železničních zastávek a stanic
Seznam železničních zastávek a stanic v ČR obsahuje všechny železniční stanice, zastávky a tarifní nebo jinak zajímavá místa (hlásky, hradla, místa pro odstu…
Bukovec (žzast)
Bukovec (žzast)
Název zastávky: Bukovec Číslo zastávky: ? Kilometrická poloha: 50,348 Provozní obvod: Olomo…
Nowy Świętów (žst)
Nowy Świętów (žst)
Název stanice: Nowy Świętów Číslo stanice: Kilometrická poloha: Provozní obvod: …

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:
Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Horáková D., Kuchař, J., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2023-02-09]
Dostupné z: https://spravnym.smerem.cz/Tema/G%C5%82ucho%C5%82azy%20(%C5%BEst).
 
Desktopová verze | Mobilní verze