Vlečka Blansko - ČKD

Faktografie

Vystavěna:1901
Ukončení provozu:v provozu
Číslo vlečky:5005
Délka:3,5 km, s rozvětvením 5,5 km

Historie

Podobně jako v Adamově, také v Blansku někdejší železárny změnily na konci 19. století charakter výroby a postupně se od výroby železa přesunuly k jeho dalšímu zpracování a staly se tak strojírnami. Také zde stísněný charakter údolí řeky Svitavy a do ní se vlévající říčky Punkvy nedovolil vystavět strojírny kompaktního tvaru a tak se postupně přistavované stavby roztahovaly po dně Arnoštova údolí postupně proti proudu Punkvy až k obci Lažánky. Současná strojírna tak proniká z rušného páteřního údolí až do tichého lůna lesů v hloubce Moravského krasu a nejzazší konec vlečky končí v bezprostřední blízkosti prvních vápencových jeskyní. I proto se v historii opakovaně objevil návrh na využití vlečky pro dopravu turistů ke Skalnímu mlýnu a propasti Macoše, od níž je poslední šturc vzdálen vzdušnou čarou necelé 4 km. Vlečka do blanenských strojíren byla vystavěna v roce 1901 a na své trase musela překonat nejen řeku Svitavu, ale také řadu již existujících staveb, aby se do omezeného prostoru na dně údolí vměstnala. To jí, společně s nádhernou přírodou na krasových svazích okolo a omšelou krásou majestátních strojíren, dodává velký kus romantiky, díky němu bezesporu patří k nejkouzelnějším vlečkám v českých zemích.

Trasa

Vlečka vychází ze stanice Blansko na pravém břehu Svitavy a ostrým obloukem naproti zatopenému lomu v Blansku uhýbá od železniční trati č. 260 a přechází přes přejezd původní silnice Blansko - Lažánky. V tomto místě od vlečky odbočovala úzkokolejná železnice k huti Klamovce. Záhy přechází přes řeku a po pravém břehu Punkvy okolo ředitelství někdejšího ČKD, nyní Тяжмаш ČKD Blansko holding, a. s. Přes přejezd nové silnice Blansko - Lažánky vede vlečka k delšímu rovnému úseku okolo lomu a dále do centrální části Arnoštova údolí.
U spisovny ČKD přkonává vlečka poprvé říčku Punkvu, následuje brána do areálu, kam se dříve nyblo možné dostat, nyní je ovšem tato část areálu zpřístupněna a hlídána kamerami. Před spisovnou a archivem následuje výkolejka a první rozvětvení vlečky, kde momentálně přebývá lokomotiva řady 703 používaná pro vnitropodnikové přeprav výrobků a materiálu. Vlečka dále vchází do uzavřené části areálu a vede podle výrobních hal, podruhé překonává Punkvu a přes rozlehlé nepravidelné pětikolejné rozvětvení přichází až k přejezdu přes silnici č. 379 do Lažánek, který je unikátní tím, že do něj zasahuje anglická výhybka, pro kterou je navíc vyříznut elegantní otvor v křídle zavíracích vrat.

Zde vlečka opouští areál ČKS Blansko holding, a. s., stáčí se do pravého úhlu k severu a vchází do areálu tzv. Starohraběcí huti, tj. především slévárny, v současnosti společnosti Slévárna DSB EURO s.r.o.. Ihned za přejezdem a vrátnicí se vlečka znovu rozvětvuje a souběžně několik kolejí prochází celým areálem až po hlavní halu slévárny a za ni ke skládce strusky, kde v Punkevním údolí končí v sevřeném skalním úseku téměř na nejsevernějším bodě celého čtyřkilometrového areálu.

Současnost a provoz

Přestože je vlečka v současnosti formálně provozní, od spisovny přes první punkevní most okolo ředitelství a k násraží je úsek již několik let (cca od roku 2011) mimo provoz. Vlečka je nicméně používána pro vnitro- a mezi-podnikovou dopravu v Arnoštově údolí, kde jsou na vlastních vozech a vlastní lokomotivou převáženy polotovary mezi jednotlivými halami ČKD Blansko holding, a. s., ale také pro přepravu výrobků ze slévárny, neboť oba podniky vlastněné různými majiteli pokračují v historické spolupráci. Provoz na březích Punkvy je tak nepříliš častý, nicméně pravidelný několikrát měsíčně.
 
Článek ze dne 1. 5. 2014 byl naposledy upraven dne 1. 5. 2014 a zobrazen celkem 8865×, naposledy dne 4. 12. 2022 v 19:53.
 
 

Články související s tématem Vlečka Blansko - ČKD

Zpět | Nahoru

Katalog vleček
Katalog vleček
Seznam železničních vleček Katalog je souborem dokumentací k existujícím a zaniklým vlečkám a průmyslovým drahám v českých zemích i zahraničí. Vzhledem …

Komentáře:

Jméno autora:
Email (nebude zveřejněn):
Komentář:
Sem napiš slovo Adamov:


Autor: Roman JeschkeČas: 22. 5. 2022, 14:36
V roce 2001 nebo 2 jsem dělal článek o vlečce v Blansku v časopise dráha včetně lokomotiv.Stránka:
 
Citace: Kalina, J., Horáková D., Kuchař, J., Správným směrem [online]. Jiří Kalina, 2014 [cit. 2022-12-04]
Dostupné z: https://spravnym.smerem.cz/Tema/Vle%C4%8Dka%20Blansko%20-%20%C4%8CKD.
 
Desktopová verze | Mobilní verze